مرجعیت شیعه

طرح ایده بازسازی بقیع از سوی بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی درواکنش به تغییر سیاست های عربستان

بنیاد جهانی ایت الله العظمی شیرازی با توجه به رویکرد جدید سیاسی عربستان سعودی، از حکومت این کشور دعوت کرد تا با همکاری شیعیان عراق و عربستان جهت بازسازی مراقد ائمه بقیع علیهم السلام اقدام نماید.

 

بنیاد جهانی ایت الله العظمی شیرازی با توجه به رویکرد جدید سیاسی عربستان سعودی، از حکومت این کشور دعوت کرد تا با همکاری شیعیان عراق و عربستان جهت بازسازی مراقد ائمه بقیع علیهم السلام اقدام نماید.

این بنیاد طی بیانیه ای که نسخه ای از آن به سازمان ملل متحد نیز ارسال شده است، تصریح کرد :

بعد از سخنان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در مورد شیعیان عربستان ، بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی با دقت هرچه تمام تر، پیشرفت در روابط ایجاد شده بین بغداد و ریاض را زیر نظر دارد و امیدوار است که خروجی این روابط سیاسی، نتایج مثبتی برای ملتهای این دو کشور داشته و باعث حل بحران و کاهش تنش در منطقه باشد.

این بیانیه افزود: ما همچنین اصلاحات به وجود آمده درعربستان سعودی، خصوصا اصلاحات کتب درسی در موسسات آموزشی این کشور را دنبال می کنیم، کتبی که محصولی غیر از طایفه گری، تکفیر و قبول نکردن طرف مقابل نداشت و حاصل آنها سرکوب و قلع و قمع مردم منطقه الشرقیه عربستان بود .

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی در این بیانیه ادامه داد:  ایجاد آزادی های عمومی مانند آزادی های دینی، آزادی زندانیان عقیدتی و لغو احکام اعدام صادر شده برای آنها و احترام به عقاید دیگر اقشار جامعه، باعث می شود تا جامعه جهانی اداعاهای عربستان سعودی مبنی بر تغییر رویکردها و اصلاحات مطرح شده از طرف این کشور را پذیرفته و به آن اعتماد نماید.

بپذیرد.

این بنیاد در بیانیه خود ضمن اشاره به جوانب دیگر رویکردهای سیاسی عربستان سعودی از حکومت این کشور دعوت کرد تا با همکاری شیعیان عراق و عربستان، مراقد ائمه بقیع علیهم السلام را بازسازی نماید؛ قبرستانی که صدها سال پیش از تخریب، مکانی برای عبادت خدای منان بود تا اینکه وهابیان کوردل، آن را تخریب کردند، تخریبی که از سوی مجامع علمی و مذهبی به شدت محکوم شد.

این بیانیه افزود: البته ناگفته نماند که تلاش های بسیاری از سوی خیران و شخصیت های مهم و دینی برای بازسازی این مراقد مطهر انجام شد، ولی هر بار و به دلایل مختلف از جمله نفوذ برخی طرف های سیاسی، کار بازسازی این مکان مقدس به تعویق افتاد و در آخر لغو شد.

این بنیاد جهانی که یکی از موسسات وابسته به مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سید صادق شیرازی مدظله می باشد، در پایان با اشاره به اوضاع مثبت به وجود آمده و رویکرد سیاسی جدید عربستان، تاکید کرد : بازسازی مراقد ائمه بقیع علیهم السلام می تواند نقشی اساسی در فروکش کردن تنش ها و خشونت های قومیتی داشته و فرهنگ زندگی مسالمت آمیز را در بین مسلمانان نهادینه سازد.

 

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا