جهان اسلام

نمایش عمومی نسخه ی قدیمی قرآن، در دانشگاه «بیرمنگام» انگلیس

نمایش عمومی یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های قرآن کریم، که چند ماه قبل در کتابخانه دانشگاه «بیرمنگام» انگلیس پیدا شد ، به طور رسمی آغاز ‌می‌شود.

 

 

 

 

 

نمایش عمومی یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های قرآن کریم، که چند ماه قبل در کتابخانه دانشگاه «بیرمنگام» انگلیس پیدا شد ، به طور رسمی آغاز ‌می‌شود.

به گزارش روزنامه گاردین، پیش از این نیز تعدادی از مسلمانان بیرمنگام برای دیدن این نسخه به دانشگاه دعوت شده‌ بودند.

تعدادی از دانشجویان و کارکنان مسلمان دانشگاه نیز داوطلب شده‌اند که حفاظت از این نسخه منحصر به فرد و راهنمایی بازدیدکنندگان را در طول مدت نمایش عمومی آن، به عهده بگیرند.

به گفته کارشناسان، این نسخه خطی که سال‌ها در کتابخانه «کدبری» دانشگاه بوده و اهمیت آن به تازگی توسط «البا فدلی»، پژوهشگر ایتالیایی کشف شده، بنابر آزمایش‌های رادیوکربن که دقتی در حدود ٩۵ درصد دارد، متعلق به سال‌های ۵۶٨ تا ۶۴۵ پس از میلاد مسیح، و یکی از قدیمی‌ترین نسخ قرآن موجود در جهان است.

فدلی در این باره می‌گوید: آزمایش رادیوکربن زمان دقیق را مشخص نمی‌کند، بلکه یک دوره زمانی را نشان می‌دهد. بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم این نسخه قدیمی‌ترین نسخه قرآن در جهان است بلکه فقط می‌توانیم بگوییم بسیار قدیمی و بسیار جالب است.

به گفته «سو وورال»، مدیر بخش کلکسیون‌های خاص دانشگاه بیرمنگام، از زمان کشف این نسخه، دانشمندان و موسسات علمی و پژوهشی از نقاط مختلف جهان برای کسب اطلاعات در مورد آن، با این دانشگاه در تماس بوده‌اند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا