جهان اسلام

احیای عاشورا، پیروزی حقوق جهانی بشر است

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی : احیای عاشورا، پیروزی حقوق جهانی بشر است

alt

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا علیه السلام بیانیه ای به شرح زیر صادر کرده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

امام حسین علیه السلام می فرمایند: «إِنِّی لا أرَی المَوتَ إلاّ سَعادةً، وَالحَیاةَ مَع الظالمین إِلاَّ بَرَماً؛ مرگ را سعادت و زندگی با ستمکاران را ننگ می دانم». 

 

امت اسلامی و جامعه ی انسانی روزهایی را تجربه می کند که تبلور نبرد حق و باطل، گذشت و استبداد، ستم و دادگری است. روز دهم محرم روز جهانی شهادت امام حسین علیه السلام فرزند امیرالمؤمنین علیه السلام و نواده ی رسول خدا صلی الله علیه وآله است. 

 

این مناسبت بزرگ برای تمام بشریت فرصتی بزرگ برای محاسبه ی نفس، عبرت آموزی، در جستجوی سیر درست، باز شناختن حق از باطل و پیروزی اصول انسانی در این روزگار و جای جای گیتی به شمار می رود و در حالی که چالش های دردناک جهان را درهم کوبیده و بر پیکر شماری از ملت های تحت ستم، زخمی خون فشان نشانده، استفاده از فرصت های یادشده را ضروری تر می نماید. 

 

حوادث جانسوزی که در کربلا رخ داد و جانبازی امام حسین علیه السلام در آن سرزمین، برای بالندگی صدای حق، از پای درآوردن استبداد و سیاست سرکوب و نیز ترویج آموزه های آسمانی ـ که برای خدمت به مردم و حمایت از آنان آمده است ـ بود، چه این که حضرتش در موارد متعددی فرمودند: «إنی لم أخرج أشراً ولا بطراً ولا مفسداً ولا ظالماً وإنَّما خرجتُ لطلب الإصلاح؛ من نه از سر بیهودگی، و نه به انگیزه ی افساد و ستمگری که برای اصلاح روانه شدم». 

 

این آموزه ی حسینی ما را به عنوان مسلمان به استفاده ی از مناسبت عاشورا و اقدام به امور زیر فرا می خواند: 

 

1. با نشر آموزه های عاشورا و تبیین اهداف آن امام شهید در برخورد با ستم و ستمکار این مناسبت را زنده نگاه داریم؛

2. مناسبت عاشورا را از چشم و هم چشمی های سیاسی، سر دادن پاره ای شعارهای حزبی و جناحی و هر آنچه که به کینه ورزی و خشونت می انجامد دور بداریم، چراکه احیای عاشورا پیروزی حقوق مردم جهان، بدون توجه به گرایش های آنان است؛ 

3. محور قرار دادن توسعه ی فرهنگ جوانان است، آن سان که عدم انحراف اخلاقی و فرهنگی آنان را تضمین کند؛ 

4. اهتمام ورزیدن به شرکت و حضور نوجوانان امروز و مردان آینده در تمام عرصه های شعائر حسینی و آموختن اصول مکتب و قیام امام حسین علیه السلام به آنان است و این که سخت کوشانه آنان را بر پایه ی اصول اسلامی ـ انسانی و اخلاق والا بپرورانیم؛ 

5. پرهیز از کشیده شدن به هرگونه خشونت، دیگر آموزه ی این ماه و حضرت سیدالشهدا علیه السلام است. 

در پایان این بیانیه آمده است: توجه به خانواده های نیازمند و رفع نیازهای مادی و معنوی آنان، به ویژه خانواده های زندانیانی که به علت اظهار نظر و خواهان اصلاحات و آزادی دربند هستند بر تمام مؤمنان لازم است و باید با تمام توان در رفع این مشکل بکوشند.

 

 

29 ذی حجة الحرام 1433ق (24/8/1391)

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن

www.shirazionline.org

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا