جهان اسلام

قربانی شدن ۱۰ کودک در حمله هوایی نیروهای بین‌المللی به شمال افغانستان

حمله هوایی نیروهای بین المللی به منطقه ای در شمال افغانستان دست کم جان 13 تن را گرفت.

 

حمله هوایی نیروهای بین المللی به منطقه ای در شمال افغانستان دست کم جان 13 تن را گرفت.

سازمان ملل متحد با اعلام این مطلب تصریح کرد که قربانیان حمله هوایی یاد شده همگی غیرنظامی بوده و اغلب آنها را کودکان تشکیل می دهند.

هیات مامور سازمان ملل متحد در افغانستان با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز تاسف و نگرانی از این واقعه تصریح کرده است، 10 تن از جان باختگان فرزندان خانواده ای بودند که به دلیل تشدید درگیری ها در منطقه تحت سکونت خود به این بخش از خاک افغانستان کوچ کرده بودند.

جدا از نیروهای نظامی افغانستان که هر از چند گاهی دست به حملات هوایی می زنند، عمده عملیات هوایی در این کشور توسط نیروهای هوایی آمریکا انجام می شود.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از یک فرمانده نیروهای تحت ماموریت ناتو در افغانستان اعلام کرده است که تحقیقی برای روشن شدن ماهیت این حمله هوایی و علت این رویداد آغاز شده است.

از سوی دیگر هیات مامور سازمان ملل متحد در افغانستان در بیانیه خود آورده است که حادثه در جریان عملیات هوایی نیروهای بین المللی در شمال این کشور در منطقۀ تلوکه در نزدیکی ولایت قندور روی داده است.

در این گزارش همچنین آمده است که علاوه بر جان باختن 13 عضو یک خانواده، 3 تن نیز در جریان این حمله مجروح شده اند.

غیرنظامیان در جریان جنگ داخلی در افغانستان تاوان بسیار سنگینی را پرداخت کرده اند. بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری طی ده سال اخیر بیش از ۳۲ هزار غیر نظامی در این جنگ جان باخته و بیش از ۶۰ هزار نفر نیز تاکنون مجروح و یا معلول شده اند.

گزارش اواخر ماه فوریه هیات مامور سازمان ملل متحد در افغانستان حکایت از آن داشت که سال ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان در این کشور بوده است.

بر اساس این گزارش در سال گذشته میلادی، ۳ هزار و ۸۰۴ غیرنظامی در افغانستان در جریان حملات و درگیری ها جان باخته اند. در این گزارش آمده است که اغلب غیرنظامیان بر اثر حملات سنی های تندروی طالبان و داعش جان خود را از دست داده اند.

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا