جهان اسلام

حوزه «مشهد» از «قم» مستقل‌تر است/ حوزه قم نمی‌تواند صدای بلندی در مخالفت با حکومت داشته باشد

یک کارشناس اجتماعی  معتقد است حوزه علمیه «مشهد» در مقایسه با حوزه علمیه «قم»، از استقلال بیشتری برخوردار است.

 

یک کارشناس اجتماعی  معتقد است حوزه علمیه «مشهد» در مقایسه با حوزه علمیه «قم»، از استقلال بیشتری برخوردار است.

 نشریه «شهرآرا» با انتشار گفت گوی خود با «عباس عبدی» در ویژه‌نامه نوروز ۱۳۹۸، به نقل از او آورده:  در سال‌های اخیر، شهر مقدس مشهد واکنش هایی در مخالفت با رفتارهای حکومتی داشته است .

از نظر این کارشناس امور اجتماعی استقلال نسبی حوزه علمیه مشهد باعث تبدیل شدن آن به یک پایگاه مخالفت شده؛ در حالی که حوزه علمیه قم به شدت به مرکز و تهران وابسته است و در نتیجه، در مخالفت با دولت نمی تواند صدای بلندی داشته باشد.

شایان ذکر است حوزه ی علمیه‌ قم، از دوران حیات «امام صادق عليه السلام» – یعنی از اواسط قرن دوم هجری ـ فعالیت داشته، و از‌‌ همان زمان مرکز تجمع علما و محدثان بزرگ بوده است. شهر قم در هیچ دوره‌ای از وجود فقها خالی نشده و همیشه دانش‌پژوهان و طلاب علوم دینی در آن جمع بوده‌اند.

مدرسه علمیه مشهد نیز پیش از دوره صفویه و در قرن چهارم، فعال بوده و حلقات درس و فعالیت علمی در حرم امام رضا علیه السلام دایر بوده است.

گفتنی است، استقلال حوزه‌ها و علما از دولت‌ها به خصوص در زمان‌های گذشته، از جمله مواردی بود که سخت مورد تاکید بزرگان قرار داشته است. 

این استقلال موجب می‌شود تا روحانیّت شیعه همواره از دولت‌ها مستغنی باشند و بر این اساس بتوانند راحت تر خطاهای حکومت ها را به ایشان گوشزد کنند.

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا