جهان اسلام

بارندگی منفی در ۲۱ استان ایران

وزارت نیروی ایران اعلام کرد که بارش ها در ۲۱ استان این کشور نسبت به پارسال کمتر بوده و در واقع با وجود بارندگی های مناسب فصل بهار، ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند.

 

وزارت نیروی ایران اعلام کرد که بارش ها در ۲۱ استان این کشور نسبت به پارسال کمتر بوده و در واقع با وجود بارندگی های مناسب فصل بهار، ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند.

به گفته این وزارت خوانه، میزان بارش‌های ایران از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون به ۱۶۹ میلیمتر رسیده که در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال که ۲۳۰ میلیمتر بود، ۲۷ درصد کاهش داشته است.

هر چند، بارش‌های فصل بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته ۱۲ درصد رشد داشت، اما بارندگی‌ها در فصل پاییز ۲۶ درصد و در فصل زمستان ۴۵ درصد نسبت به دوره مشابه در سال ۹۵ کاهش نشان داد.

بر اساس گزارش ها، بررسی ۶ حوضه آبریز اصلی ایران (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قوم) نشان می دهد حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که قسمت‌های وسیعی از غرب، ‌جنوب غربی و جنوب این کشور را  شامل می‌شود، با افت ۴۱ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته بدترین شرایط را در میان سایر حوضه ها تجربه می کند.

ثبت ۲۱۲ میلیمتر بارش این حوضه در سال آبی جاری در حالی است که مقدار بارش‌های آن در مدت مشابه سال گذشته ۳۶۶ میلیمتر بوده است.

با توجه به اینکه حدود ۸۶ درصد ظرفیت در دست بهره‌برداری نیروگاه‌های برق آبی در این حوضه آبریز واقع شده است، افت ۴۲ درصدی بارندگی‌ها در این حوضه آبریز و پایین بودن ارتفاع آب در مخازن سدها موجب شده تا میزان تولید انرژی نیروگاه‌های برق آبی نیز با کاهش قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته روبه‌رو شوند، به طوری که انرژی تولیدی این نیروگاه‌ها از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۴۴ درصد کاهش داشته است.

در این بین، حوضه‌های آبریز فلات مرکزی ۳۶ درصد، مرزی شرق ۳۵ درصد و قره‌قوم نیز ۲۱ درصد کاهش بارش داشته‌اند.

همچنین به گزارش شیعه ویوز به نقل از ایرنا، هرمزگان با منفی ۷۵ درصد کم بارش ترین استان ایران در سال آبی جاری بوده که پس از این منطقه نیز استان‌های سیستان و بلوچستان با ۷۳ درصد، کرمان با ۶۹ درصد، فارس با ۶۶ درصد و بوشهر با ۶۱ درصد کم بارش ترین مناطق این کشور محسوب می شوند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا