عتبات و اماکن مقدسه

پانزدهمین سالگرد تخریب حرم مطهر عسکریین

23 محرم سالروز تخریب حرم مطهر عسکریین است. 

23 محرم سالروز تخریب حرم مطهر عسکریین است. 

به گزارش شیعه ویوز، 15 سال پیش در صبح روز بيست و سوم محرم ۱۴۲۷ هجرى، سنی‌های تندرو با ۲۰۰ كيلوگرم مواد منفجره، حرم مطهر امامین عسكریين عليهم السلام در شهر سامرا را تخريب كردند.

به گفته نیروهای امنیتی وقت عراق، این حمله توسط یک گروه 7 نفره از سنی‌های تندروی منتسب به سازمان تروریستی القاعده انجام شده بود.

در پی این فاجعه دردناک در 15 سال پیش عزای عمومی اعلام گشته و علمای حوزه های علمیه و مراجع تقلید، دروس خود را تعطیل نموده و بازارها در اکثر شهرهای بزرگ، تعطيل شد.

در همین راستا، مرجعیت شیعه آيت الله العظمى سید صادق حسینی شيرازى مدظله در سخنانی فرموده بودند: این جنایت، فاجعه بسیار بزرگی است و دامنه آن هیچ گاه پایان نمی‌پذیرد و إن شاءالله این مکان مقدس به نحو احسن بازسازی شده و توفیق زیارت این بارگاه برای همگان امکان پذیر خواهد شد، ولی با این حال، چنین فاجعه ای هیچ گاه و به هیچ نحو جبران نخواهد شد. 

شایان ذکر است، حرم شریف امام هادی و امام عسکری علیهما السلام در سامرا، دستکم ١٣ بار در طول تاریخ به دست سنی‌های تندرو تخریب شده و هر بار با همت و غیرت شیعیان باز سازی شده است.

امروزه نيز این حرم مطهر پس از بازسازى و در سایه امنیت موجود در شهر سامرا پذیرای شیعیان و محبین اهل بیت علیهم السلام از شهرهای مختلف عراق و نقاط مختلف جهان است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا