آفریقااخبارجهان

گزارش سازمان ملل از سربازگیری کودکان در جنگ های مختلف جهان

یکی از پدیده های شایع در کشورهای مختلف جهان، سربازگیری کودکان در جنگ های مختلف است.

سازمان ملل متحد، با انتشار گزارشی، به این پدیده پرداخته و ضمن اشاره به برخی جزئیات آن، به انتقاد از این پدیده پرداخت.

سازمان ملل متحد، در گزارشی به جزئیاتی از سربازگیری کودکان توسط گروه‌های مسلح در سراسر جهان و در رأس آنها لیبی پرداخت.

گزارشی که توسط سازمان ملل منتشر شده بر درگیری‌های مسلحانه در سراسر جهان و درگیر بودن کودکان در آن به دلیل ارتباط با گروه‌های مسلح و شبه نظامی متمرکز است.

در این گزارش، لیبی و برخی دیگر کشورها به عنوان کشورهایی که در آنها کودکان به دلیل ارتباط ادعایی با گروه‌های مسلح غیردولتی بازداشت می‌شوند، طبقه بندی شده‌اند.

در این گزارش که توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارائه شده، آمده که بیش از ۱۰۰ درگیری مسلحانه در جهان وجود دارد که به طور میانگین هر کدام از ۳۰ سال گذشته تاکنون همچنان در جریان هستند.

گوترش در گزارش خود استخدام کودکان در ارتش یا گروه‌های مسلح غیردولتی و استفاده از آنها در جنگ را محکوم کرد و گفت که این پدیده در جمهوری آفریقای مرکزی، سومالی و میانمار ادامه داشته و در لیبی، بورکینافاسو، سوریه، مالی و نیجریه شاهد یک روند صعودی بوده است.

در همین راستا کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در لیبی از ادامه به خدمت گرفتن کودکان سوری توسط گروه‌های شبه‌ نظامی در لیبی خبر داده است.

این کمیته سازمان ملل در گزارش خود به شورای حقوق بشر اعلام کرد که نوجوانان سوری بین ۱۵ تا ۱۸ سال از اواخر سال ۲۰۱۹ در گروه‌های مسلح در لیبی استخدام شده‌اند.

طبق این گزارش، همچنین کودکان اقلیت‌ ها در لیبی که تابعیتی ندارند و وضعیت حقوقی نامشخصی دارند، در معرض خطر کشیده شدن به جنگ هستند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا