آذربایجاناخبارجهان

هشدار جمهوری آذربایجان به ارمنستان

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به ارمنستان نسبت به مداخله در امور این کشور به ویژه در قره باغ هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای همچنین مقام‌های ارمنستان را به اشاعه اطلاعات نادرست متهم کرد که “مدعی می‌شوند ایجاد یک پست مرزی توسط باکو در شش کیلومتری جاده لاچین باعث فاجعه بشری و ایجاد خدشه به فعالیت‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ شده است.”

روز دوشنبه، آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان در یک نشست خبری با یکی از مقام‌های پارلمانی انگلیس مسئول امور اروپا در ایروان، دولت باکو را به مسدود کردن جاده لاچین و ارتکاب پاکسازی قومی متهم کرد.

به گفته وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، ساکنان ارمنستان به همراه نیروهای صلح‌بان روسی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در دو طرف مرز همانند سابق رفت و آمد دارند.

این وزارتخانه با هشدار دادن به مقام‌های ایروان در اجتناب از لفاظی‌های خطرناک که صلح و ثبات منطقه را به مخاطره می‌اندازد، ادامه داد: ارمنستان باید تلاش‌هایش را با هدف منحرف ساختن جامعه بین‌الملل کنار بگذارد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان همچنین گفت، تشویق ارمنستان به اعزام هیات‌های بین‌المللی به خاک جمهوری آذربایجان و ایجاد مانع برای گفت‌وگوی باکو با ساکنان ارمنی مقیم منطقه قره‌باغ، دخالت در امور داخلی کشور محسوب می‌شود. اگر ارمنستان به دنبال صلح و ثبات در منطقه باشد، باید از چنین مداخله‌هایی دست بردارد.

این وزارتخانه همچنین در واکنش به زندانیان جنگ ارمنستان در جمهوری آذربایجان نیز بیان کرد، گروه‌هایی از سوی ایروان پس از جنگ برای انجام اقدامات تحریک آمیز در خاک جمهوری آذربایجان اعزام شدند و اینها زندانیان جنگ نیستند.

در ادامه این بیانیه ذکر شده است: جمهوری آذربایجان با نشان دادن حسن نیت، تقریبا نیمی از افراد این گروه را به ارمنستان بازگردانده اما طرف ارمنی از بازگرداندن دو نظامی جمهوری آذربایجان که گم و وارد خاک ارمنستان شده بودند، امتناع می‌ورزد و یک محاکمه نمایشی برای آنها ترتیب می‌دهد و در نتیجه تلاش برای اعتمادسازی را تضعیف می‌کند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا