اخبارجهانجهان اسلام

موج فزاینده اسلام‌هراسی در شبکه‌های اجتماعی هند

موج تحریک علیه مسلمانان از طریق انتشار انبوه اطلاعات گمراه‌ کننده در رسانه‌ها به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی که مملو از اطلاعاتی است که شامل تحریک علیه مسلمانان می‌شود، در هند افزایش یافته است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی اعلام کرد، برخی مسلمانان در شبکه‌های اجتماعی هند، نمونه‌های انتشار اطلاعات نادرست درباره مسلمانان این کشور را فاش می کنند.

در این گزارش آمده چهره تأثیرگذار هندو نیز در شبکه‌های اجتماعی با انتشار داده‌های جمعیت‌شناختی نادرست، توانسته اند مخاطبان زیادی را به خود جلب کند تا مدعی شوند هند در حال اصلاح برای تبدیل شدن به کشوری مسلمان است. برای آنها، اعلام هند به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان، در ماه گذشته دلیلی برای جشن نبود، بلکه فراخوانی برای اقدام بود.

این فعالان هندو در صفحات فیس‌بوک خود می نویسند: به همه مشتریان هندو خود می‌گوییم که باید فرزندان بیشتری برای مقابله با مسلمانان داشته باشند، در غیر این صورت، مسلمانان به یک تهدید تبدیل خواهند شد و مذهب هندو را از هند خواهند زدود.

این هندوهای افراطی اغلب در صفحات خود پست‌های ضد اسلامی را به اشتراک می‌گذاند.

در ماه آوریل گذشته، نشریه‌ای درباره توطئه مسلمانان برای «دو برابر کردن جمعیت خود برای تسلط بر هند» هشدار داد.

هند ۱,۴ میلیارد نفر جمعیت دارد که ۲۱۰ میلیون نفر مسلمان هستند، اما نرخ زادوولد برای همه مردم این کشور فارغ از مذهب آنها در دهه‌های اخیر و در ارتباط با روندهای جهانی کاهش ‌یافته است.

بر اساس آخرین نظرسنجی ملی سلامت خانواده در کشور، نرخ باروری در هند به ۲ فرزند برای هر زن رسیده و بر اساس آنچه خبرگزاری فرانسه می‌گوید، این نرخ برای زنان مسلمان ۲,۳ فرزند بوده که بر خلاف ادعای هندوهای افراطی در زمینه چند برابر بودن این نرخ برای مسلمانان است.

پیش‌بینی‌های منتشر شده در همان سال توسط مرکز تحقیقاتی پیو نشان می‌دهد که تعداد مسلمانان هند تا سال ۲۰۵۰ به ۳۱۱ میلیون نفر خواهد رسید.

بر اساس پیش‌بینی‌های این مرکز، با وجود افزایش تعداد مسلمانان، در این کشور که جمعیتی بالغ بر ۱,۷ میلیارد نفر در اواسط قرن خواهد داشت، در اقلیت باقی خواهند ماند.

با این حال این آمارها و برآوردها مانع از انتشار گسترده اطلاعات نادرست علیه مسلمانان در هند از طریق فیس‌بوک، واتس‌اپ و دیگر شبکه‌های اجتماعی نشده است. اطلاعاتی که بر مبنای آنها ادعا می‌شود، هند در مسیر تبدیل به کشوری با اکثریت مسلمان است.

نشریه یاد شده در یک اظهارنظر کنایه‌آمیز با استقبال از پیشی گرفتن هند از چین از نظر جمعیت، از مسلمانان به دلیل «به دنیا آوردن پنج تا ۱۰ فرزند» در هر خانواده تشکر کرد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا