اخبارافغانستانجهان

نامه‌ یک جریان سیاسی به سازمان ملل برای پیش‌گیری از نسل‌کشی‌ هزاره‌ها

هر روز که می گذرد بر تعداد عملیات ها و جنایت های سنی های تندروی ط۱لبان علیه شیعیان افغانستان به خصوص شیعیان قوم هزاره افزوده می شود.

و هر بار که جنایتی رخ می دهد، صدای اعتراض، انتقاد، دادخواهی طیف های مختلف شیعه در این کشور به ویژه هزاره ها و نیز سازمان ها و نهادهای بین المللی علیه ط۱لبان افزایش می یابد و خواهان توقف این گونه جنایت ها می شوند.

یک جریان سیاسی موسوم به «حرکت ملی صلح و عدالت» در نامه‌ ای سرگشاده به مشاور ویژه‌ی سازمان ملل در امور پیش‌گیری از نسل‌کشی، خواستار اقدام برای پیش‌گیری از «نسل‌کشی» هزاره‌ها در افغانستان شده است.

این جریان در این نامه گفته که نگران‌ کننده‌ترین تحولی که چشم‌انداز صلح و بقای افغانستان به‌ عنوان یک ملت را تهدید می‌کند، افزایش خشونت‌های هدفمند علیه جامعه‌ هزاره به‌ دلیل هویت قومی و اعتقادات مذهبی آنان است.

حرکت ملی صلح و عدالت گفته که بیش از ۳۰۰ اقدام خشونت‌آمیز علیه مردم هزاره در سراسر کشور، به‌ ویژه در غرب کابل و در امتداد شاهراه‌ها، توسط سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری در سال‌های اخیر مستند شده است.

در جدیدترین حمله‌ انتحاری به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲، بیش از ۵۴ دانش‌آموز جوان که همگی هزاره و عمدتا دختر بودند، به شهادت رسیدند و ۱۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

«حرکت ملی صلح و عدالت» گفته که ط۱لبان نه تنها نتوانسته‌اند از هزاره‌ها در برابر چنین خشونت‌های سیستماتیک محافظت کنند، بلکه با سیاست‌ها و اقدامات سرکوبگرانه و تبعیض‌آمیز، مردم هزاره را از حقوق اساسی سیاسی و مذهبی‌شان محروم کرده‌اند.

این حرکت طالبان را متهم به دستگیری‌ های خودسرانه، اعدام و اخراج اجباری هزاره‌ها از سرزمین‌ها و خانه‌های اجدادی‌شان کرده‌ است.

در نامه‌ی این حرکت آمده: کشتار جمعی عمدی و سیستماتیک هزاره‌ها همراه با اخراج اجباری و سیاست‌های تبعیض‌آمیز توسط طالبان طبق تعاریف ارائه شده در ماده دوم کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی (۱۹۵۱) به منزله‌ اعمال نسل‌کشی است.

حرکت ملی صلح و عدالت افزود: تمام موارد نقض حقوق بشر، به‌ ویژه جنایاتی را که علیه مردم هزاره‌ انجام شده، محکوم می‌کند و طبق ماده ۸ کنوانسیون نسل‌کشی، از آژانس‌های ذی صلاح ملل متحد می‌خواهد بر اساس منشور ملل متحد اقدامات لازم و مناسب را انجام دهند تا از اقدامات نسل‌کشی علیه هزاره‌ها جلوگیری و عاملان آن شناسایی و محاکمه شوند.

این حرکت خواهان تحقیق کامل و مستقل از دادگاه بین‌المللی کیفری در مورد تمام جنایات از جمله جنایاتی که مردم هزاره را هدف قرار داده، شده است.

پیش از این هم فعالان سیاسی و بشری کشتار هزاره‌ها در حملات را مصداق نسل‌کشی خوانده و خواستار به‌ رسمیت شناختن آن شده بودند.

تاکنون شورای شهر دندینانگ ملبورن استرالیا تنها نهاد حکومتی است که «نسل‌کشی» هزاره‌ها در افغانستان را به رسمیت شناخته است‌.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا