اخبارجهانجهان اسلام

تکمیل سهمیه حج تمتع ایران تا ۱۵ سال آینده

سهمیه ایران در حج تمتع متناسب با جمعیت این کشور سالانه حدود ۸۰ هزار نفر است که در سال‌های گذشته به ۸۵ هزار نفر ‌نیز افزایش پیدا کرد.

با این وجود، با توجه به اینکه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در صف حج تمتع در ایران هستند. اگر هر سال به طور متوسط ۸۰ هزار نفر هم به حج تمتع مشرف شوند و مشکلی نیز در اعزام‌ها ایجاد نشود، تا ۱۵ سال سهمیه حج تمتع تکمیل است و به این ترتیب تا سال ۱۴۱۶ تمام ودیعه‌‌گذاران حج تمتع عازم سرزمین وحی خواهند شد.

این امر در حالی است که بسیاری از ایرانیان سال‌هاست که منتظر ثبت‌نام جدید حج تمتع هستند که به دلیل تکمیل بودن ظرفیت ثبت‌نامی‌ها تا سال‌های آینده سازمان حج و زیارت ایران به عنوان متولی اعزام هیچ ثبت‌نامی انجام نمی‌دهد.

بر همین اساس نیز آنهایی که قصد تشرف به خانه خدا و حاجی شدن را دارند، مجبور به خرید فیش ودیعه‌گذارانی هستند که تمایل به واگذاری آن دارند.

با توجه به بالا بودن هزینه حج تمتع و وابستگی آن به قیمت ارز، ممکن است بسیاری از زائران تمکن مالی یا استطاعت جسمی برای حج تمتع نداشته باشند و اقدام به فروش فیش حج خود کنند.

همانطور که در هفته‌های اخیر با پیش‌بینی هزینه حج تمتع از سوی مسؤولان، بسیاری از ودیعه‌گذاران حج تمتع که امکان تأمین این هزینه را ندارند، ترجیح دادند که فیش خود را واگذار کنند و به این ترتیب در برخی از استان‌ها فیش حج تمتع نجومی خرید و فروش شد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا