اخبارجهانجهان اسلاملبنان

جدیت لبنان برای بازگرداندن پناهندگان سوری به کشورشان

عصام شرف‌الدین وزیر مهاجرت و امور پناهندگان در دولت لبنان درباره طرح بازگشت آوارگان سوری که مرحله اول آن طی چند روز آینده اجرا می‌شود گفت، من و کارکنانم آماده همکاری با اداره کل امنیت عمومی برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان هستیم.

وی افزود، بازگشت این آوارگان ابتدا به صورت داوطلبانه و سپس از طریق سازمان‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد.

این وزیر لبنانی در گفتگو با شبکه الجدید اعلام کرد، شمار زیادی از آوارگان سوری در داخل لبنان مشتاقانه خواستار بازگشت به کشور خودشان هستند و چمدان‌های خود را بسته‌اند، یعنی با اطمینان خاطر قصد دارد که به سوریه برگردند.

از طرف دیگر با توجه به اصراری که «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر دولت موقت لبنان (که مامور به تشکیل دولت جدید نیز هست)، برای تغییر وزیر مهاجرت در دولت آینده دارد، عصام شرف الدین اظهار داشت، من به «عباس ابراهیم» مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان هشدار دادم، این بسیار مهم است که وزیری که بعد از من روی کار می‌آید نیز به همین اندازه برای بازگرداندن آوارگان سوری تلاش کند.

وی تصریح کرد، نجیب میقاتی تحت یک سری فشارها از خارج قرار دارد و به نظر می‌رسد که می‌خواهد روند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان را متوقف کند. به همین دلیل من به عباس ابراهیم هشدار دادم که در این دام گرفتار نشود.

اخیرا منابع دولتی لبنان فاش کردند که علاوه بر موانع خارجی و سنگ‌اندازی طرف‌های بین‌المللی در روند بازگشت آوارگان سوری، چالش‌های داخلی نیز در این زمینه وجود دارد و شواهد نشان می‌دهد که نجیب میقاتی، قصد دارد از سیاست سازمان ملل در جلوگیری از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان تبعیت کند.

منابع لبنانی گزارش دادند که چند روز دیگر کاروان آوارگان سوری با 200 ماشین آماده حرکت به سمت سوریه می‌شود.

همچنین شمار زیادی از آوارگان سوری در مناطق عکار و طرابلس نیز به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به کشور خودشان هستند.

در حالی که مسئولان لبنانی از جمله «عصام شرف‌الدین» وزیر مهاجرت و امور پناهندگان در دولت پیشبرد امور این کشور، طرح بازگشت آوارگان سوری به کشورشان را فعال کرده‌اند مانع‌تراشی‌های بین‌المللی در این زمینه همچنان ادامه دارد که موجب نارضایتی طرف لبنانی شده است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا