اخبارجهانجهان اسلام

اقدام جدید وزارت کشور بحرین با هدف جلوگیری از سفر شیعیان به عراق و ایران

حکومت آل خلیفه در طول نیم قرن گذشته، همواره شیعیان این کشور را زیر ظلم و فشار قرار داده و حقوق و آزادی های مذهبی آنان را پایمال کرده است.

بر همین اساس در فرم های مخصوص مسافرت، که شهروندان بحرینی باید قبل از سفر، آن را پر کنند، پرسش های خاصی مطرح شده که موجب نگرانی شیعیان این کشور شده، زیرا نگرانند از طریق این اطلاعات، نیروهای امنیتی مانع سفر زیارتی آنها به عراق و ایران شوند.

اداره امور تابعیت و گذرنامه و اقامت در وزارت کشور بحرین، فرم «درخواست مجوز سفر» را به شهروندان با هدف حصر شهروندان شیعه و جلوگیری از سفر آنها به عراق و ایران برای زیارت عتبات مقدسه اعمال کردند.

آدرس آنلاین فرم درخواست مبنی بر مشخص کردن مقصد و دلایل سفر شهروندان را نشان می دهد، در حالی که شهروندان نسبت به صدور این تصمیم ناگهانی در این زمان توسط وزارت کشور و بانزدیک شدن به ایام اربعین نگران هستند.

هزاران بحرینی برای ادای مناسک دینی هر ساله از سراسر جهان عازم شهر نجف اشرف و شهر مقدس کربلا در عراق هستند.

مرکز حقوق بشر بحرین در حساب توئیتری خود اعلام کرد: این اقدام آزادی های فردی و جمعی در این کشور را محدود می کند که باید لغو شود. زیرا این اقدام به ویژه علیه شهروندان شیعه تبعیض آمیز است.

مقامات بحرین از سال 2020 میلادی به بهانه جلوگیری از شیوع کرونا در کشورهای جهان، تصمیم ممنوعیت سفر شهروندان شیعه به عراق و ایران و محرومیت شان ازشرکت در مراسم اربعین امام حسین علیه السلام را صادر کرد.

مقام های بحرین پیش از این صدها شهروند شیعه را از فرودگاه بین المللی بحرین و بندر زمینی مرتبط با عربستان «پل ملک فهد» هنگام عزیمت به عراق، سوریه و ایران برای گردشگری دینی و عتبات مقدس بازگرداندند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا