آذربایجاناخبارجهان

از سرگیری درگیری ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره باغ

جمهوری آذربایجان مدعی شده کنترل چند بلندی راهبردی در منطقه قره‌باغ کوهستانی را به دست گرفته است.

در همین راستا خبرگزاری فرانسه گزارش داد: ارتش جمهوری آذربایجان شبانگاه چهارشنبه اعلام کرد که این عملیات انتقامی را در پاسخ به اقدامات تروریستی گروه‌های مسلح غیرقانونی ارمنستان در خاک آذربایجان که منجر به کشته شدن یک نظامی جمهوری آذربایجان شد، انجام داده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهای مستقر در قره باغ وابسته به ارمنستان، مواضع ارتش این کشور را در منطقه «لاچین» که تحت نظارت نیروهای حافظ صلح روسیه است، هدف قرار دادند و در نتیجه یک نظامی ارتش جمهوری آذربایجان کشته شد.

همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی، رئیس این منطقه دستور بسیج و آمادگی همگانی نیروهای مسلح خود را اعلام کرد.

وزارت دفاع منطقه قره‌باغ کوهستانی چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی نقض فاحش آتش‌بس، هفت نفر از نیروهای ارتش آرتساخ زخمی شده‌اند.

در این بیانیه آمده که نیروهای جمهوری آذربایجان از ساعت ۹:۰۰، چهارشنبه به وقت محلی از خمپاره و هواپیماهای بدون سرنشین برای گلوله باران مواضع قره باغ (ارتش خودخوانده آرتساخ) استفاده کردند. به دنبال این حادثه رئیس بخش قره باغ (آرتساخ) اعلام بسیج همگانی کرد.

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد.

جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها، مناطقی از جمله قره باغ را در دست گرفت.

این دو کشور با وجود پا در میانی روسیه همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و طرفین همدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا