اخبارجهانعراق

پخش اعترافهای یک تروریست متهم به قتل عام 120 دانشجوی نظامی عراقی

جنایت پایگاه اسپایکر یکی از وحشیانه ترین جنایت های رخ داده در یک دهه اخیر در کشور عراق به شمار می رود.

در جریان این جنایت، دسته کم 120 دانشجوی پایگاه اسپایکر فقط توسط یک جنایتکار به شنیع ترین شیوه ممکن به قتل رسیدند. در مجموع حدود 1700 دانشجو در آن جنایت به شهادت رسیدند.

شبکه السومریه عراق در گزارشی اعلام کرد که دستگاه امنیت ملی عراق، اعتراف های یک تروریست را منتشر کرد که در جریان آن وی اعتراف کرد که در کشتن ۱۲۰ دانشجوی پایگاه اسپایکر مشارکت داشته است.

طبق اعترافات، او در جریان قتل عام شیعیان در پایگاه یاد شده که بر اساس آمار دولتی اعلام شده تعداد آنها 1700 دانشجوی نظامی بوده است، 120 سرباز عراقی را کشته است.

این تروریست در آن زمان ۲۲ ساله بوده و ۱۲۰ سرباز پایگاه هوایی اسپایکر در استان صلاح الدین را قتل عام کرده است.

قتل عام  پایگاه هوایی اسپایکر به‌ دست نیروهای داعش در پایگاه هوایی اسپایکر و کاخ ریاست‌جمهوری صدام در تکریت عراق اتفاق افتاد.

این قتل عام  پس از سقوط موصل و تکریت و هجوم داعش به پایگاه هوایی اسپایکر در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ شروع شد که به روزجهانی شیعه نامگذارى شد .

بر اساس اعلام منابع رسمی عراق در جریان این هلوکاست شیعیان 1700 سرباز عراقی که دانشجوی این پایگاه نظامی بودند به دست گروه تروریستی داعش کشته شدند.

گفته می شود در زمان سقوط موصل، حدود پنج تا ده هزار دانشجوی نظامی غیرمسلح در پایگاه هوایی اسپایکر حضور داشتند که بنابر گزارش منابع، سه هزار نفر آنها توسط باقی ماندگان حزب بعث اسیر شده و به کاخ ریاست‌ جمهوری صدام در تکریت منتقل شدند.

باقی ماندگان حزب بعث به این نتیجه رسیدند تا اسیران شیعه و غیر مسلمان را به قتل برسانند.

قتل عام شیعیان از ظهر روز ۱۲ ژوئن آغاز شد و در روز ۱۳ ژوئن، اسیران به نیروهای داعش تحویل شدند. پس از برقرار شدن دادگاه شرع داعش، باقی اسیران شیعه به اعدام محکوم و اسیران سنی به شرط توبه، آزاد شدند.

بر اساس اعلام منابع رسمی عراق 1700 دانشجوی شیعه غیرمسلح این پایگاه هوایی به‌ طور جمعی قتل‌عام شدند.

این کشتار از نظر تعداد قربانیان، بزرگ ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ پس از حملات ۱۱ سپتامبر است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا