اخبارجهانعراق

مستند آسمان ، چهل روز گریست در بغداد پایتخت عراق به نمایش درآمد

مستند «آسمان ، چهل روز گریست» ساخته خانم سابرینا مرون Sabrina Mervin اسلام شناس و شیعه پژوه فرانسوی در مؤسسه فرانسوی در بغداد پایتخت عراق به نمایش درآمد.

اکران مستند «آسمان ، چهل روز گریست» با حضور اریک شوالیه سفیر فرانسه در عراق و حسن ناظم وزیر فرهنگ ، گردشگری و آثار باستانی عراق و برخی دیگر از مقامات و شخصیت‌های فرهنگ و هنر و مسئولین نهادهای عراقیِ مرتبط با زیارت میلیونی اربعین حسینی انجام شد.

مستند «آسمان ، چهل روز گریست» که روایتی تصویری از پیاده‌روی اربعین در سال ۲۰۱۹ میلادی است ، پیش از این در ماه می ۲۰۲۲ در بخش فیلم‌های ادیان فستیوال ، در موزه که برانلی ژاک شیراک در پاریس پایتخت فرانسه نیز به نمایش در آمده بود.

در این مستند ، خانم مرون با موبایل خود در طول مسیر راهپیمایی اربعین حد فاصل نجف اشرف تا شهر مقدس کربلا، عزاداری‌ها و سینه زنی‌های عاشقان شهید کربلا را به تصویر کشیده و با تعدادی از زائران پیاده عراقی و عربستانی هم مصاحبه کرده است.

در بخشی از معرفی این مستند که در سایت موزه که برانلی ژاک شیراک منتشر شده ، آمده:
آسمان ، چهل روز گریست ، روایتی از غوطه‌وری در زیارت شیعیان به سوی کربلای عراق است که هر سال میلیون‌ها زائر را به خود جذب می‌کند.
سفر با پای پیاده تا حرم امام حسین ، نوه حضرت محمد که در سال 680 میلادی به شهادت رسید.
این راهپیمایی از نجف تا کربلا حداقل سه روز طول می‌کشد. در جاده ، نمادها و تصاویر حماسه امام حسین به نمایش گذاشته شده ، گویی همین دیروز اتفاق افتاده است.

خانم سابرینا مرون Sabrina Mervin می‌گوید: این فیلم بر جنبه انسان شناسی و مطالعه رفتاری مردم در مراسم اربعین متمرکز است. در این مراسم همه چیز پشت سر گذاشته می‌شود و انگار زمان می‌ایستد و زندگی متوقف می‌شود و روح القدس در این آیین‌ها چیره می‌شود.
این همان چیزی است که نه تنها مدینه فاضله به عنوان اصطلاح فرضی می‌نامیم ، بلکه واقع گرایانه‌ای از مدینه فاضله است.)))

دکتر علاء شطنان ، مدیر کرسی گفتگوی یونسکو در دانشگاه کوفه ، در مراسم اکران مستند «آسمان ، چهل روز گریست»در بغداد گفت: به نظر من این فیلم یک تجربه خودجوش است که این محقق فرانسوی خواست در طول تحقیقاتش مراسم اربعین را بررسی کند.
این مطالعه درباره محتوای این رویداد بزرگ مذهبی است و تصویر واقعی برای مخاطب غربی ارائه می‌دهد.

لازم به ذکر است سابرینا مرون اسلام شناس و استاد مدرسه عالی مطالعات اجتماعی و ادیان و پژوهشگر برجسته مرکز ملی تحقیقات علوم پیش از این ، کتاب‌هایی در زمینه شناخت و معرفی شیعه ، به رشته تحریر در آوده ، کتاب “نجف، چهره شهر مقدس” که در سال ۲۰۱۴ توسط سازمان یونسکو منتشر شد، نمونه‌ای از آن است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا