آسیااخبارایرانجهانجهان اسلامعراقمرجعیت شیعه

سالروز ارتحال مجدد بزرگ آیت الله العظمی سید محمد حسن حسینی شیرازی

در روز اول اسفند ۱۲۷۳ هـجری شمسی، رهبر قيام تحريم تنباكو  دار فانی را وداع گفت.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ “سيد محمد حسن حسينی شيرازی” قدس سره، معروف به «میرزای شیرازی» جدّ مرجعیت شیعه، حضرت آيت الله العظمى حاج سید “صادق حسینی شیرازی” مدظله و رهبر قيام تحريم تنباکو، با فتواى تاريخى خود سرزمين هاى اسلامى خصوصا ایران را از استعمار انگلیس نجات داد.

آیت الله العظمی سید “محمدحسن حسینی شیرازی” فرزند «میرزا محمود» در ۴ اردیبهشت ۱۱۹۴ هجری شمسی در خانواده ای اهل علم و تقوا دیده به جهان گشود.

ایشان در شش سالگی وارد حوزه شد و پیش از رسيدن به سن 20 سالگی، به درجه اجتهاد رسید.

“میرزای شیرازی قدس سره، که در دوران حیات خود نزدیک به 23 سال مرجعیت شیعیان را بر عهده داشت، خدماتی ارزشمند را به جامعه مسلمین و به ویژه شیعیان ارائه کرد.

این عالم بزرگ، به تربیت شاگردانی ممتاز همت گماشت که از جمله آن ها می توان به «میرزا محمد تقی شیرازی» (معروف به میرزای دوم)، «شیخ عبدالکریم حائری» (موسس حوزه علمیه شهر مقدس قم)، «میرزا حسین نائینی»، «شیخ فضل الله نوری»، «آخوند ملا محمد کاظم خراسانی» و «سید محمد کاظم یزدی»(صاحب عروة الوثقی) اشاره کرد.

حضرت آیت الله العظمی سید “صادق حسینی شیرازی” دام ظله، در خصوص سيره ی جدّ خويش فرموده اند:  مرحوم «آیت الله العظمی سید محمدحسن شیرازی» قدس سره، حتى در لحظاتی که در آستانه رفتن به سرای دیگر بود، به امور مسلمانان سخت توجه داشت و اهتمام می‌ورزید، و این سفر سخت و سختی منتقل شدن به جهان دیگر و عالم برزخ،  او را از اندیشیدن به مصالح عالی اسلام و امت اسلامی باز نمی داشت.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا