آسیااخبارجهانجهان اسلامعتبات و اماکن مقدسهعراقعلم و فناوریفرهنگ و هنر

افتتاح نمایشگاه آثار نفیس و نسخ خطی در شهر مقدس نجف

اداره امور فرهنگی آستان مقدس علوی همزمان با سالروز ولادت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام، نمایشگاه آثار نفیس و نسخ خطی را در حرم آن حضرت افتتاح کرد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ شیخ “عبدالساده جابری” رئیس اداره امور فرهنگی آستان علوی در این باره گفت: در این نمایشگاه، نسخه‌های قدیمی قرآن و کتب و نسخه‌های خطی که در جاهای دیگر یافت نمی‌شود، و نیز اشیاء نفیس مهم و تاریخی عرضه می‌شود.

وی افزود: از ویژگی‌های این آثار تاریخی آن است که به قرون اولیه اسلامی باز می‌گردند و برخی نسخ خطی این نمایشگاه نیز دارای حاشیه نگاری‌هایی از نویسندگان آنها با دست‌خط خودشان است.

“حسین شیبانی” مسئول مرکز نگهداری آثار خطی و اسناد آستان علوی نیز در این باره گفت: یکی از مشخصه‌های این مرکز، دارا بودن نسخه‌های خطی کمیاب از قرن اول هجری تا اواخر قرن چهاردهم هجری است که در سایر خزانه‌های تاریخی یافت نمی‌شود.

وی افزود: خزانه آستان علوی حاوی مجموعه‌ای از مصحف‌های بسیار نادر است؛ از جمله مصحف منسوب به امیرالمؤمنین علیه السلام که در پایان آن نوشته شده: «این مصحف را علی بن‌ابیطالب علیه السلام در سال ۴۰ هجری کتابت کرده است».

نمایشگاه آثار نفیس و نسخ خطی که در راستای فعالیت‌های مراسم بزرگداشت ولادت حضرت امیر المؤمنین علیه السلام برگزار می‌شود، طی چند روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا