آسیااخبارافغانستانجهانجهان اسلام

۴۸ مورد قتل عام گروهی و سازمان‌یافته علیه شیعیان و هزاره‌ها در افغانستان

سنی های تندروی طالبان، هم در دوره اول حکومت خود یعنی حدود 20 سال پیش و هم در دوران حکومت فعلی خود، همواره مردم افغانستان از کوچک و بزرگ، پیر و جوان، زن و مرد، همه و همه را به بهانه های مختلف مورد آزار، اذیت، شکنجه و قتل قرار داده اند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ در این میان، شیعیان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام جزو آن دسته از مردم افغانستان بوده اند که بیش از دیگران مورد ستم و کشتار و نسل کشی سنی های تندروی طالبان قرار گرفته اند.

تعدادی از اعضای یک نهاد مدافع حقوق بشر که با محکمه جزایی بین‌المللی درباره جنایت‌های طالبان علیه هزاره‌ها و شیعیان همکاری داشتند، با تهدیدهای جدی امنیتی روبه‌روشدند.

مسئول این نهاد حقوق بشری که نخواست نامش فاش شود گفت: با توجه به‌ شدت خشونت در حملات هدفمند علیه هزاره‌ها و شیعیان، گستردگی حوادث، آمار بالای قربانیان، ناکارآمدی سیستم قضایی و امنیتی حکومت پیشین و سوء استفاده طرفین مخاصمه از کشتار هزاره‌ها برای امتیازطلبی‌های سیاسی، تصمیم گرفتیم تا از راه مکانیسم‌های حقوق کیفری بین‌المللی تحقق عدالت جزایی را برای قربانیان هزاره و شیعیان افغانستان مطالبه کنیم.

وی در ادامه افزود: برای همین منظور جنایت‌های متعددی را مستندسازی و بطور رسمی در محکمه جزایی بین‌المللی (ICC) ثبت کردیم و به نیابت از خانواده‌های قربانیان اقامه دعوی نمودیم. بر همین اساس، تاکنون پنج مورد از جنایت‌های گسترده طالبان و داعش را در محکمه جزایی بین‌المللی بطور رسمی اقامه دعوی کردیم.

او درباره‌ی حساسیت طالبان نسبت به کارها و فعالیت‌های‌ نهادهای حقوق بشری گفت: طالبان به‌ عنوان یک گروه تروریستی و افراط‌گرای قومی و مذهبی، سال‌ها بدون هیچ بازخواست مردم بی‌دفاع افغانستان بخصوص هزاره‌ها و شیعیان را بی‌رحمانه قتل عام کردند. اکنون که در کنار بحران مشروعیت با موضوع رسیدگی جنایت‌های خود در دیوان کیفری بین‌المللی مواجه شده‌اند، با نهادها و اشخاصی که علیه آنان اقدام کرده‌اند برخورد شدید می‌کنند و قصد انتقام‌گیری دارند به طوری‌ که همزمان با تحقیقات اخیر سازمان ما پیرامون جنایت‌های جنگی و بشری طالبان در ولایت دایکندی، تعدادی از همکاران محلی ما را دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار دادند که من موفق به فرار شدم.

وی افزود: نیروهای طالبان افراد بازداشت‌شده را مجبور کردند تا هویت و محل اختفای من را افشا کنند، اما علی‌رغم مراجعه آنها به محل سکونت من، تاکنون موفق به دستگیری‌ام نشدند. اکنون تحت تعقیب طالبانم و از ترس تهدیدات آنها مجبور شدم مخفیانه زندگی کنم. طالبان، من و همکارانم را جاسوسان کفار خوانده و اقدام ما را خیانت علیه نظام‌شان دانستند و ما را تهدید به مرگ کردند. دفاتر من و حساب بانکی‌ام را نیز مسدود کردند.

او در ادامه تأکید کرد: طالبان هنوز یک گروه تروریستی است و در رویکرد سیاسی و ایدئولوژیکی‌اش تغییر نکرده است. عفو عمومی هم یک شعار کاملاً میان‌تهی است که بارها خلافش ثابت شده است. نباید از تروریستانی که سال‌ها دست‌شان به خون افراد بی‌گناه آغشته بوده و خودسرانه پیر و جوان این ملت را قتل عام کردند انتظار وفای به عهد داشت. تروریست به هیچ عهدی پایبند نیست.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا