آسیاآفریقااخبارجهان

اظهارات جنجالی کاندیدای جناح راست فرانسه علیه مهاجران مسلمان

نامزد راست افراطی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری فرانسه، ضمن رد هرگونه احتمال عذرخواهی از الجزایر در صورت پیروزی، از لغو توافقنامه تسهیل کار و اقامت مهاجران مسلمان الجزایری در فرانسه نیز خبر داد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ زمور که خود یک یهودی الجزایری‌تبار است، در گفتگو با انجمن مطبوعات خارجی تصریح کرد: این ضعف ما است که رهبران الجزایر را مغرور می‌کند.

زمور اذعان کرد: روابط بین پاریس و مستعمره سابق آن، به ویژه در مورد مسائل مربوط به تاریخ، همیشه پیچیده و متلاطم بوده است.

این کاندیدای جناح راست افراطی در ادامه سخنان خود گفت: ما ۱۳۰ سال الجزایر را استعمار کردیم، اما اولین و تنها استعمارگر نبودیم، الجزایر همیشه سرزمین استعمار بوده است، از رومی‌ها و عرب‌ها گرفته تا ترک‌ها، اسپانیایی‌ها و بقیه، این کشور را استعمار کرده‌اند.

اریک زمور ادعا کرد: فرانسه خدماتی نیز به الجزایر کرده است، از قبیل کشف نفت، ساخت راه‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین خدمات بهداشتی از قبیل واکسیناسیون مردم الجزایر.

با این حال او اعتراف کرد: در روند استعمار قتل‌عام و جنگ نیز صورت گرفته و من به‌هیچ‌وجه منکر آن نیستم، اما تاریخ جهان همین است.

اظهارات این نامزد ریاست جمهوری فرانسه، چند ماه قبل از شصتمین سالگرد انعقاد پیمان اویان (۱۸ مارس ۱۹۶۲) مطرح می‌شود که راه را برای استقلال الجزایر هموار کرد.

زمور با این هشدار که الجزایر نباید فرانسه را به عنوان جایی برای مازاد جمعیت خود تلقی کند، تأکید کرد: مصمم است توافقنامه‌ای را که بین فرانسه و الجزایر در سال ۱۹۶۸ منعقد شد، لغو کند. این توافقنامه کار و اقامت مهاجران الجزایری‌ها در فرانسه را تسهیل می‌کند.

این نامزد راست افراطی در پایان تأکید کرد: با پیروزی من، عذرخواهی فرانسه از الجزایر محلی از اعراب نخواهد داشت.

کارشناسان می گویند، گمانه زنی ها نشان می دهد که احتمال رئیس جمهور شدن زمور کم است، اما گفتمان اون می تواند بر شدت سخنان، سیاست ها و اقدامات اسلام هراسانه بیافزاید.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا