آمریکااخبارجهانجهان اسلامعلم و فناوری

وجود نسخه های منحصربه فرد شیعه در کتابخانه کنگره آمریکا

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی با بیان اینکه نسخه های خطی میراث ما بوده و ما متعهد به حفظ آنها هستیم؛ گفت: متاسفانه در گذشته توجه لازم به این موضوع وجود نداشت اما در حال حاضر این دغدغه ایجاد شده است.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ این استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم که در جمع فهرست نگاران نسخ خطی در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی قدس سره سخن می گفت، اظهار داشت: عظمت و هویت هر مکتب، ملت و مجموعه ای به حفظ میراث آن هاست و ما در شیعه میراث بسیار گرانبهایی داشته و داریم.

وی با بیان اینکه باید نسخ خطی به اشتراک گذاشته شود، تاکید کرد: هر کدام از فهرست نگاران نسخ خطی در حفظ این میراث نقش داشتند؛ ما مصائب بسیاری برای جمع آوری کتاب های خطی که در داخل پستوها بوده است، کشیدیم و در حال حاضر این فرهنگ راه افتاده که کتاب های خطی میراثی ملی و جهانی بوده و یک ملک شخصی نیست که در اختیار این آقا و آن آقا باشد.

تولیت مسجد اعظم شهر مقدس قم بیان کرد: کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی به همت آیت الله استادی به شکل کنونی درآمده است و نسخه های خطی هم زیر نظر آیت الله اشکوری عکس برداری شده است.

او تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از نسخ خطی در خانه ها و در اختیار افراد است؛ برخی از افراد این کتب را وقف می کنند؛ عده ای اما آن را وقف نمی کنند و عده ای از بیرون ایران طالب این نسخ هستند و امکانات بیشتری هم نسبت به ما دارند؛ بودجه کتابخانه های ما برای خرید این کتب محدود است؛ اما علاوه بر عراق، امارات و قطر هم به دنبال جمع آوری این نسخ خطی هستند.

آیت الله علوی بروجردی تاکید کرد: متاسفانه شرایط کشور ما از نظر مالی چندان مناسب نیست؛ اما برخی از کشورها مخصوصا قطر و امارات با قدرت بالاتر از نظر مالی، نسخ خطی ما را می برند.

وی مطرح کرد: اگر این نسخ در عتبه حیدریه، حسینیه و عباسیه باشد ما مشکلی نداریم؛ اما سابقا تجربه شده که در زمان صدام این نسخ به جاهای دیگر و حتی خارج از عراق برده شده است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه این نسخ خطی میراث ما بوده و ما متعهد به حفظ آن هستیم؛ یادآور شد: متاسفانه در گذشته توجه لازم به این موضوع وجود نداشت اما در حال حاضر این دغدغه ایجاد شده است.

او خاطرنشان کرد: ما در یکی از سفرهای خارجی به هند دیدیم که ۲۵ هزار جلد نسخه خطی در یک کتابخانه وجود داشت و بسیاری از آن ها از مرحوم صاحب عقبات بوده است؛ من ملاحظه کردم که این آثار در خطر است و دولت هند امکان نگهداری این آثار را ندارد؛ بنابراین با آیت الله العظمی خویی نامه نگاری کردیم که فکری برای این اوضاع بکنیم؛ و ایشان دستور عکس برداری از کتب را صادر کردند.

ایشان با بیان اینکه در اسپانیا و مسکو میراث گرانبهایی از ما وجود دارد، اضافه کرد: از کشورهای قفقاز و آسیای میانه بسیاری از این نسخ را به مسکو منتقل کرده اند؛ ما نمی توانیم آن کتاب ها را به داخل منتقل کنیم اما می توانیم عکس برداری از این کتب را انجام دهیم.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: در کتابخانه کنگره آمریکا نسخه های منحصربه فردی وجود دارد که نیاز است عکس های این نسخ در اختیار اهل تحقیق قرار گیرد؛ چرا که این میراث ملی و کتبی ماست و موظف به حفظ آن ها هستیم. افراد باید متوجه باشند که این نسخ ارزشمند دست دلال ها نیفتند.

وی مطرح کرد: مرجعیت شیعه در گذشته دنبال حفظ میراث بوده و امروز هم باید این دغدغه وجود داشته باشد؛ ما نیازمند این هستیم که این جلسه گاه به گاه تکرار شود و بعد، کارگروه هایی ایجاد شوند تا ما بتوانیم این میراث مکتوب را حفظ کنیم؛ اگر ما حفظ نکنیم، دیگران آن ها را می برند.

آیت الله علوی بروجردی در پایان خاطرنشان کرد: ما به هر نحوی که ممکن است باید هیئت هایی را به کتابخانه های دنیا بفرستیم تا عکس هایی از نسخه هایی که میراث ما هستند را تهیه کرده و به دست شیعیان برسانند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا