آسیااخبارافغانستانجهانجهان اسلام

مطالبه علمای شیعه از طالبان: رسمیت مذهب جعفری مثل گذشته باید ادامه داشته باشد

شورای علمای شیعه افغانستان، در یک نشست بزرگ مشورتی، بار دیگر خطاب به سنی های تندروی طالبان، مطالبات جامعه شیعه را برای به رسمیت شناختن مذهب جعفری و تشکیل نظام اسلامی فراگیر مطرح کرد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ در این نشست بزرگ مشورتی که در کابل پایتخت افغانستان برگزار شد، شمار قابل توجهی از علما، صاحب نظران و فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان حضور داشتند و در آن، به رسمیت شناختن مذهب جعفری از سوی حکومت جدید به رهبری طالبان، به عنوان یکی از اصلی ترین مطالبات جامعه تشیع مورد تاکید قرار گرفت.

در بخشی از بیانیه پایانی نشست شورای علمای شیعه آمده: قانون اساسی، نقشه راه و اساس همه نظام‌های سیاسی است. برای تعریف و ترسیم نظام همه شمول اسلامی و پذیرش همه افراد ملت مسلمان افغانستان باید کمیسیونی متشکل از نخبگان و نمایندگان همه اقوام تشکیل شده و روی تدوین قانون اساسی کار کنند.

در ادامه همچنین تأکید شده که مردم انتظار دارند تا حکومت همه شمول، فراگیر و آیینه تمام نمای همه اقشار، اقوام و پیروان مذاهب اسلامی ساکن در کشور با تناسب شعاع وجودی‌شان تشکیل گردد.

به باور علمای شرکت‌کننده در این نشست، رسمیت مذهب جعفری مثل گذشته باید ادامه داشته باشد.

بر اساس بیانیه علمای شیعه، در ترکیب رهبری و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی نیز همه نمایندگان مذاهب اسلامی باید حضور داشته باشند.

اجازه آموزش دختران، بازسازی مناطق تخریب شده در جنگ‌ها، تامین امنیت شهروندان کشور، توزیع عادلانه کمک‌های جهانی، عدم تعقیب کارمندان حکومت قبلی و حل معضل کوچی‌ها از دیگر خواسته‌های شورای علمای شیعه افغانستان بود که در نشست یادشده مطرح شد.

در طول چهار ماه گذشته، علمای شیعه افغانستان نشست های متعددی با طالبان برگزار کرده و در آن، مطالبات مشروع این طیف بزرگ قومی و مذهبی را با آنان در میان گذاشته اند اما تاکنون هیچ یک از مطالبات توسط سنی های تندروی طالبان، محقق نشده است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا