آسیااخبارجهانجهان اسلامعربستان سعودییمن

اعدام مردی به اتهام برنامه‌ریزی حمله انتحاری در عربستان

وزارت کشور عربستان سعودی از اجرای حکم اعدام مردی در ریاض خبر داد. او به اتهام برنامه‌ریزی برای انجام عملیات انتحاری تحت هدایت سنی های تندروی داعش به‌منظور هدف قرار دادن تجمع شهروندان غیرنظامی، به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ براساس بیانیه وزارت کشور عربستان سعودی که در تارنمای خبرگزاری رسمی آن کشور (واس) منتشر شده است، مردی که روز دوشنبه اعدام شد، “محمد عبدالله احمد صدام” تبعه یمن بود که در زمان دستگیری به‌دست ماموران امنیتی، برای هدف قرار دادن تجمع مردم غیرنظامی در یک مکان عمومی، تحت هدایت سازمان تروریستی داعش، برنامه‌ریزی می‌کرد.

به نوشته ایندیپندنت، براساس این بیانیه، مجرم که با داعش بیعت کرده و عقاید آنان را پذیرفته بود، قصد داشت برنامه خود را از طریق یک عملیات انتحاری با استفاده از جلیقه انفجاری انجام دهد و از مکان مورد نظرش برای حمله نیز عکس‌هایی تهیه کرده بود.

در آن بیانیه به زمان دستگیری این فرد اشاره نشده است، اما آمده است که پس از محاکمه در دادگاه، حکم اعدام برای او صادرشده و آن حکم در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور نیز تایید شده بود.

در ماه اکتبر نیز یک شهروند عربستان سعودی در استان شرقی این کشور، به اتهام اقدام به عملیات تروریستی اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، آن فرد که با یک هسته تروریستی در ارتباط بود، چند مامور امنیتی را کشته و نیز موادی برای ساخت بمب‌های دست‌ساز کوکتل‌مولوتف تهیه کرده بود.

عربستان سعودی در چند سال‌ گذشته همواره در میان کشورهایی با بیشترین تعداد اعدام‌ها قرار داشته است. اما در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد اعدام‌ها در این کشور به میزان قابل‌توجهی پایین آمد و از ۱۸۴ اعدام در سال ۲۰۱۹، به تنها ۲۷ مورد در ۲۰۲۰ کاهش یافت.

بخشی از این کاهش، به‌دلیل تعلیق اعدام افرادی بود که به اتهام قاچاق مواد مخدر با مجازات مرگ روبه‌رو بودند.

براساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، به‌ نظر می‌رسد که تعداد اعدام‌ها در عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ بالاتر از سال پیش، اما کمتر از سال‌های پیش از آن باشد.

سازمان عفو بین‌الملل در ماه اوت اعلام کرد که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱، دست‌کم ۴۰ نفر در آن کشور اعدام شده‌اند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا