آسیااخباراروپاافغانستانجهانجهان اسلامعلم و فناوری

ثبت دومین اختراع بانوی هزاره افغانستانی در زمینه درمان سرطان در اروپا

بانوی مخترع که از هزاره های افغانستان به شمار می رود، دومین اختراع خود در زمینه پرتو درمانی سرطان را در اروپا ثبت کرد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ «شکردخت جعفری» بانوی مخترع افغانستانی در بریتانیا دومین اختراع خود را به عنوان اندازه گیری سه بعدی دوز اشعه برای درمان سرطان در «اتحادیه اروپا» ثبت کرد.

خانم جعفری در این باره گفت: این اختراع سیستم سه بعدی دوزسنجی است که در داخل بدن بیمار سرطانی قرار داده می‌شود، وقتی بیمار تحت درمان رادیوتراپی قرار می‌گیرد، مقدار دقیق تشعشع دریافتی بدن بیمار را ثبت می‌کند و پزشکان معالج با خوانش آن، سنجش میزان اشعه دریافتی بدن بیمار را در می‌یابند و این اختراع در ادامه کار قبلی ام است.

وی دو سال پیش نیز اختراع دستگاه «دوزسنج» ثبت تششعات پرتو درمانی سرطان را در بریتانیا ثبت کرده بود.

با استفاده از این دوزسنج که از مهره‌های ساده شیشه‌ای ساخته شده، می‌تواند میزان اشعه‌ای را که بیماران سرطانی در زمان رادیوتراپی دریافت می‌کنند، با دقت بسیار بالا و در بازه زمانی مناسب اندازه‌گیری کرد.

مسئولان مرکز تحقیقات دانشگاه ساری در جنوب لندن گفته بودند که طرح خانم جعفری در زمینه پرتو درمانی براساس تحقیقات پروفسور “دیوید برادلی” انجام شده که در آن از فایبرهای شیشه‌ای استفاده می‌شد. ولی انجام این روش در محیط کلینیکی عملی نبود.

او گفت که سه سال پیش برای ثبت آن اقدام کرده که به تازگی در اروپا ثبت شده است.

خانم جعفری می گوید: این دستگاه در بیمارستان‌هایی امتحان شده است از جمله در تهران بر روی ۳۵ بیمار استفاده کردیم و در بریتانیا نیز در بیمارستان کوینز الکساندرا روی ۳۰ بیمار امتحان شده است. نتایج اولیه استفاده از این دستگاه «عالی» بوده است.

این مخترع می‌گوید گام بعدی، تولید صنعتی و عرضه به بازار است.

پرتو درمانی برای درمان دانه‌های سرطانی استفاده می‌شود. بعد از عمل جراحی، ممکن است سلول‌های سرطانی در محل باقی مانده باشند که با پرتو درمانی موضعی از بین برده می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا