آسیااخبارجهانجهان اسلامعلم و فناوریفرهنگ و هنر

محرومیت هزاران نفر از پناهجویان روهینگیا از تحصیل

در پی تعطیلی مدارس منطقه کوکس بازار از سوی بنگلادش، هزاران پناهجوی روهینگیا در خطر محرومیت از تحصیل قرار دارند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ نهادهای بین‌المللی از تصمیم اخیر دولت بنگلادش که میزبان اردوگاه‌های پناه‌جویان مسلمان روهینگیاست، انتقاد کرده‌اند.

بنگلادش تصمیم گرفته است تا مدارس اردوگاه‌های منطقه کوکس بازار را تعطیل کند، اقدامی که منجر به محرومیت هزاران نفر از این پناه‌جویان از ادامه تحصیل خواهد بود. نهادهای بین‌المللی نسبت به عواقب چنین تصمیماتی هشدار داده‌اند.

اگرچه پس از جنایات وحشیانه‌ای که علیه مسلمانان روهینگیا در سال ۲۰۱۷ در میانمار صورت گرفت، بنگلادش نقش مهمی در نجات آوارگان روهینگیا ایفا کرد، اما دولت این کشور اقدامات متعددی را با هدف جلوگیری از ادغام این پناه‌جویان در این کشور آغاز کرده است.

از جمله مهم‌ترین این اقدامات نیز می‌توان به جلوگیری از ثبت‌نام کودکان روهینگیا در مدارس دولتی و آموزش خصوصی و همچنین محدود کردن برنامه‌های آموزشی ارائه شده توسط سازمان‌های غیردولتی اشاره کرد.

با این حال بسیاری از نهادهای بین‌المللی به ویژه سازمان‌های اسلامی، بر لزوم فراهم کردن یک زندگی امن و با عزت برای مسلمانان روهینگیا تأکید کرده و دسترسی فرزندان آن‌ها به آموزش کافی و مناسب را حق این مسلمان می دانند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا