آسیااخبارجهانجهان اسلامعراق

درخواست انحلال شبه‌نظامیان طرفدار ایران در کشور عراق

موضوع شبه نظامیان موجود در عراق که تقریبا همه آنها طرفدار ایران هستند، موضوعی است که همواره مورد و بحث بوده و شخصیت های مختلف سیاسی عراق در مورد آن موضع گیری های مختلفی داشته اند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ در جدید ترین موضع گیری در این باره مقتدی صدر روحانی با نفوذ شیعه عراق که ائتلاف به رهبری او با کسب ۷۳ کرسی، پیروز انتخابات پارلمانی اخیر این کشور شده، از گروه‌های مسلح شیعه طرفدار ایران خواست تا در صورت علاقمندی به مشارکت در دولت آینده عراق، اعلام انحلال کنند.

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق که تقریبا پر طرفدار ترین جریان سیاسی شیعه در عراق به شمار می رود، از همه گروه‌های عراقی خواست تا سلاح‌های خود را به حشد شعبی عراق تحویل دهند. او همچنین از حشد شعبی، درخواست کرد که صفوف خود را از به تعبیر او «عناصر بی‌انضباط» پاکسازی کند و افراد به گفته او «فاسد» را به قوه قضائیه تحویل دهد.

برخی تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که شبه‌نظامیان عراقی با چنین درخواست‌هایی مخالفت خواهند کرد، اتفاقی که می‌تواند تلاش‌های صدر برای تشکیل دولتِ ائتلافیِ جدید در عراق را با مشکل مواجه سازد. این گروه از تحلیلگران همچنین پیش‌بینی می‌کنند که طرح درخواست انحلال شبه نظامیان عراقی می‌تواند تنش‌ها میان شیعیان این کشور از جمله میان طرفداران ایران و پیروان صدر را تشدید کند.

حامیان صدر که در انتخابات سراسری ماه اکتبر عراق پیروز شدند برای معرفی نخست وزیر این کشور به شرکایی نیاز دارند که از آن‌ها حمایت کنند. فراکسیون‌های طرفدار ایران در این انتخابات تعداد قابل توجهی از کرسی‌های پارلمان را از دست دادند.

به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی، اعتراض‌های حامیان شبه‌نظامیان طرفدار ایران به نتایج انتخابات ماه اکتبر با هدف فشار بر صدر برای اطمینان از این که آنها بخشی از کابینه بعدی هستند، انجام می‌شود.اما فراخوان مقتدی صدر برای انحلال شبه‌نظامیان عراقی که خارج از چارچوب حشد شعبی فعالیت می‌کنند، دست ردی بود بر این تلاش‌ها.

حشد شعبی متشکل از نیروهای عمدتا شیعه و برخی گروه‌های سنی مذهب و مسیحی و ایزدی است که از سال ۲۰۱۴ با هدف مبارزه علیه داعش سازماندهی شدند و سپس به طور رسمی تحت فرمان نخست وزیر عراق قرار گرفتند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا