آسیااخبارافغانستانجهانجهان اسلام

نگاهی گذرا به زندگی مردم افغانستان پس از سه ماه حکومت داری سنی های تندروی طالبان

سه ماه پیش، سنی های تندروی طالبان بعد از حدود 20 سال، مجددا قدرت را در افغانستان در دست گرفتند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ با گذشت سه ماه از تصرف افغانستان توسط طالبان، این کشور با بحران ویرانگر اقتصادی و یک فاجعه انسانی قریب‌الوقوع مواجه است و در آستانه فروپاشی قرار دارد.

ارزش واحد پول افغانستان هر روز در حال کاهش است. سه ماه پیش یک دلار آمریکا حدود ۷۳ افغانی ارزش داشت. حالا با گذشت سه ماه ارزش یک دلار به حدود ۹۵ افغانی رسیده است.

به گفته “محمد محمود آرزویی” معاون عملیات منطقه‌ای یک بانک دولتی افغانستان، نگرانی‌های زیادی درباره کاهش ارزش واحد پول افغانی وجود دارد.

وی افزود: تراکنش‌های خارجی متوقف شده و تراکنش نسبت به تنها چند مورد امکان پذیر است و همه تاجران نمی‌توانند به انتقال پول بپردازند.

علاوه بر این، بیکاری بیداد می‌کند. اکثریت قریب به اتفاق مردم در استخدام نیروهای ملی منحل شده افغانستان، شرکت‌های طرف قرارداد با آمریکا یا ابتکار عمل‌ها و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی بودند.

پرسنل بازنشسته امنیتی افغانستان نیز شاهد ناپدید شدن حقوق بازنشستگی خود بوده‌اند، در حالی که طالبان عفو عمومی اعلام کرده و ادعا کرده بود هیچ کس به خاطر جایگاه‌های گذشته خود هدف برخورد قرار نخواهد گرفت.

در حالی که افغانستان هم اکنون یکی از بدترین بحران‌های بشری جهان را تجربه می کند، یک میلیون کودک در این کشور از سوء تغذیه رنج می‌برند.

سه میلیون کودک از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند که از این میان یک میلیون کودک دچار سوءتغذیه هستند.
علاوه بر این، ۷۰۰ هزار زن در افغانستان به همراه فرزندانشان از سوءتغذیه رنج می‌برند.

“سلام جنابی” نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان اوایل ماه اکتبر گفت: افغانستان در حال حاضر یکی از بدترین بحران های انسانی جهان را تجربه می کند.

افغانستان اکنون در حال تجربه یکی از بدترین بحران های جهان است و نیازها در این کشور روز به روز در حال افزایش است. همچنین علاوه بر بحران فزاینده سوء تغذیه و ناامنی غذایی، نظام بهداشت و خدمات اجتماعی هم در این کشور در آستانه فروپاشی قرار دارند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا