آسیااخبارایرانجهانجهان اسلاممرجعیت شیعه

انتقاد حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از گرانی ها در ایران

بررسی های انجام شده نشان می دهد در حال حاضر 30 ملیون شهروند ایرانی زیر خط فقر زندگی می کنند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ این آمار تکان دهنده با انتقاد مراجع تقلید از جمله آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مواجه شده است.

آیت الله العظمی شیخ “لطف الله صافی گلپایگانی” در دیدار با رییس مجلس ایران نسبت به وضعیت اقتصادی این کشور و مشکلات مردم به شدت ابراز نگرانی کرد.

معظم له در این باره گفت: بنده بسیار نگران وضعیت اقتصادی و مشکلات مردم هستم. مردم نجیب و شریف کشور ما مستحقّ این وضعیت نیستند.

ایشان در قسمت دیگری از توصیه‌های خود با اشاره به گرانی سرسام آور و مشکلات زیادی که برای مردم پیش آمده فرمود: گرانی برای مردم طاقت فرسا شده و تحمل آن برای مردم عزیزمان بسیار سخت و مشکل شده است.

ایشان افزودند: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید. امروز یکی از راه‌های اصلاح امور این است که با حفظ منافع کشور و با عزّت، با جهان در ارتباط باشیم که خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.

بررسی های انجام شده نشان می دهد در حال حاضر 30 میلیون شهروند ایرانی زیر خط فقر زندگی می کنند و فقر به شکل فزاینده ای در این کشور در حال گسترش است.

کارشناسان اقتصادی نیز اقتصاد ایران را بیمار دانسته و عوامل فراوانی برای آن مطرح می کنند.

معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، در گزارشی اعلام کرد که تا سال ۹۹، ۲۶ میلیون نفر از جمعیت کشور در فقر مطلق زندگی می‌کردند.

با توجه به اینکه خط فقر در سال ۹۹ با افزایش ۳۸ درصدی به یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان رسیده بود انتظار می‌رفت تا پایان این سال و با توجه به شیوع گسترده کرونا در ایران و خروج حدود دو میلیون نفر از بازار کار، تعداد افرادی که در فقر مطلق زندگی می‌کردند از ۲۶ میلیون نفر به حدود ۳۰ میلیون نفر برسد.

در همین حال کارشناسان اقتصادی معتقدند ارز بازار آزاد به دلیل بی‌تدبیری و بی‌کفایتی‌ها و چند سال گذشته به دلیل تحریم‌ها به رقم‌هایی رسیده که حتی طبقات متوسط را هم به زیر خط فقر کشانده است.

به گفته کارشناسان مسائل اقتصادی، نه تنها فسادهای درون حکومتی بلکه روابط تیره ایران با بسیاری از کشورهای جهان باعث گسترش فقر در این کشور شده است.

آنها همچنین می گویند که ایران سیاست های پر هزینه ای را در منطقه به اجرا در آورده و در آنها به آنچه میخواسته نرسیده است. سیاست هایی که خواه یا ناخواه فشارهای سیاسی فراوانی را به ایراد وارد کرده و بار مشکلات اقتصادی را بر گرده مردم این کشور گذاشته است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا