اخباراروپاجهانجهان اسلامعلم و فناوریفرهنگ و هنر

وضعیت هولناک اقلیت‌های مذهبی و قومی در زندان‌های انگلیس

گزارش‌ها در مورد زندان‌های انگلیس، نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد زندانیان را رقم می‌زند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ وضعیت زندان‌ها و زندانیان و نقض حقوق آن‌ها در انگلیس، همواره مورد انتقاد گروه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری بوده است.

وضعیت هولناک اقلیت‌های مذهبی و قومی در زندان‌های انگلیس

روزنامه بریتانیایی گاردین با انتشار گزارشی از وضعیت هولناک ۵۲ زندانی انگلیسی در زندان امنیتی در لندن، پایتخت انگلیس پرده برداشت.

بر اساس بررسی‌های گاردین، ۵۲ زندانی در یک زندان در انگلیس در شرایطی که کارشناس حقوق بشر سازمان ملل، از آن به عنوان شکنجه یاد می‌کند، نگهداری می‌شوند.

مرکز موسوم به CSC، مسئولیت نگهداری از زندانیان خطرناک در واحدهای کوچک با امنیت بالا را دارد؛ متوسط دوره حبس در این زندان، ۴۰ ماه است در حالی که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه، از قرنطینه طولانی و گاها نامحدود زندانیان در زندان مذکور ابراز نگرانی کرده، سازمان عفو بین الملل، عملکرد CSC را بیرحمانه، تحقیرآمیز و غیرانسانی، خوانده است.

به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه، حبس در CSC، قابل مقایسه با حبس انفرادی است.

این مقام سازمان ملل از حکومت انگلیس خواستار ارائه توضیح درباره وضعیت این زندان و تضمین جهت توقف این روند شده است.

از اول ماه می‌ تاکنون ۵۲ نفر در CSC نگهداری می‌شوند که تقریبا ۴۰ % آنها سفیدپوست انگلیسی نبودند این در حالی است که این افراد ۱۴ % جمعیت انگلیس و ۲۷ % جمعیت زندان‌های این کشور را تشکیل می‌دهند.

به گفته فعالان حقوق بشری، وزارت دادگستری انگلیس به بهانه امکان شناسایی زندانیان بر اثر ارائه آمار تفکیک قومیتی، از ارائه چنین آماری خودداری می کند.

در گزارشی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده بود نیز شمار زندانیان مسلمان در CSC را نیمی از کل جمعیت زندانیان اعلام می‌کرد این در حالی است که مسلمانان تنها ۴ % جمعیت انگلیس را به خود اختصاص داده‎ اند.

مسلمانان در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۶ % جمعیت زندان‌های این کشور را تشکیل می‌دادند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا