آسیااخبارایرانجهانجهان اسلامعلم و فناوریفرهنگ و هنر

کاهش ۳۰ درصدی تولد نوزادان در ایران

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت در ایران از به صدا درآمدن زنگ خطر کاهش جمعیت خبر داد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ صالح قاسمی، دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت ایران در رابطه با شیب تند کاهش تولد در این کشور اظهار داشت: آمار‌هایی که از سال ۱۳۹۹ داریم به ما می‌گویند که روند کاهش تند تعداد تولد‌ها همچنان در کشور ایران ادامه دارد.

کاهش ۳۰ درصدی تولد نوزادان در ایران

وی ادامه داد: این روند به طوری است که ما در سال ۱۳۹۴ یک میلیون و ۵۷۰ هزار تولد داشته ایم و در سال ۱۳۹۵، ۴۲ هزار تولد از این تعداد کاهش پیدا کرد که این کاهش در سال‌های بعد نه تنها ادامه پیدا کرد بلکه بیشتر هم شد تا جایی که سال ۹۶ شاهد کاهش ۴۱ هزار تولد دیگر بودیم و در سال ۹۷، ۱۲۱ هزار تولد دیگر را از دست دادیم.

وی بیان کرد: آمارها نشان می دهد که کاهش تولد ۳ برابر شده و در سال ۹۸ شاهد کاهش ۱۷۰ هزار تولد بودیم که این تعداد در یک سال در آمار کشور بی سابقه است.

قاسمی ادامه داد: در سال ۹۹ باز هم شاهد بودیم که تعداد نزدیک به ۱۰۰ هزار تولد در کشور کاهش پیدا کرد و ما تا پایان سال ۹۹ به عدد حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تولد رسیده ایم و می‌بینیم که فقط از سال ۹۴ تا ۹۹، یعنی در این پنج سال، از یک میلیون و ۵۷۰ هزار تولد به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تولد رسیده و شاهد کاهش ۴۷۰ هزار تولد بوده ایم که این یعنی زنگ خطر به صدا درآمده و چه بسا میل به فرزندخواهی خانواده‌ها دگرگون شده که این موضوع نیز جای نگرانی دارد.

قاسمی افزود: من فکر می‌کنم اگر هرچه زودتر،  سیاست‌های کلی جمعیت اجرایی شود؛ شاید بتوانیم  جلوی کاهش تند تعداد تولد‌های کشور را بگیریم و در غیر این صورت، متاسفانه باید بگویم که زودتر از آن چه که فکر می‌کردیم نرخ رشد صفر درصد را تجربه خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا