آسیااخبارجهانجهان اسلام

اعتراض بودایان میانمار به خشونت‌ها

کودتای میانمار هر روز مخالفان تازه ای در این کشور پیدا می کند و دامنه آن گسترده تر می شود.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ دولت نظامی کنونی تا به امروز با مخالفت مردم عادی این کشور و نهادهای بین المللی روبرو بود، حالا با انجمن بزرگ راهبان بودایی طرف شده است.

اعتراض بودایان میانمار به خشونت‌ها

بیش از یک ماه از کودتای نظامی در میانمار می گذرد و روز به روز بر دامنه اعتراض ها در این کشور افزوده می شود.

اکنون و با گذشت این مدت، بزرگ ترین انجمن راهبان بودایی در میانمار در بیانیه‌ ای اعلام کرد که اقلیتی مسلح در حال کشتار غیرنظامیان هستند و از نظامیان خواست تا به خشونت‌ها علیه معترضان پایان دهند.

در بیانیه‌ای که انجمن ماهانا منتشر کرده با حمایت از معترضان علیه حکومت کودتایی تاکید شده که اعضای این انجمن بوداییان در اعتراض به وضعیت کنونی فعالیت‌های خود را متوقف خواهند کرد.

قرار است بیانیه نهایی انجمن ماهانا پس از مشورت با دیگر مقام‌های مذهبی این کشور و به ویژه وزیر امور مذهبی میانمار منتشر شود.

راهبان بودایی میانمار از دیرباز فعالیت‌های پررنگ سیاسی داشته‌اند و در خط مقدم اعتراضات موسوم به انقلاب زعفران در ماجرای اعتراضات پس از کودتای سال ۲۰۰۷ در میانمار حضور داشتند. اعتراضاتی که هرچند بی نتیجه پایان یافت اما به انجام اصلاحات دموکراتیک در این کشور کمک کرد.

از زمان برکناری آنگ سان سوچی از قدرت در اول فوریه این کشور درگیر آشوب و ناآرامی است و اعتراضات علیه نظامیان کودتاگر در این کشور تاکنون به جانباختن بیش از یکصد نفر انجامیده است.

در هفته‌های اخیر حملات به مشاغل متعلق به چینی‌ها در این کشور افزایش یافته است.

بسیاری از معترضان معتقدند که چین از کودتا در میانمار حمایت می‌کند و نظامیان با همراهی پکن توانسته‌اند دولت قانونی در این کشور را سرنگون کنند.

چین برخلاف دیگر کشورهای جهان، کودتا را محکوم نکرده و به همراه روسیه مانع از تصویب قطعنامه در محکومیت اقدامات ارتش میانمار در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا