آسیااخباراروپاجهانجهان اسلامعراق

دیدار تاریخی پاپ فرانسیس و آیت الله العظمی سیستانی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز شنبه در دومین روز از سفر تاریخی خود به عراق با آیت الله العظمی سید علی سیستانی (مدظله) از مراجع تقلید شیعیان دیدار کرد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ این دیدار که در نوع خود بی سابقه و مهم بود در بیت معظم له در سهر مقدس نجف برگزار شد. این اولین بار است که در این سطح نشستی بین رئیس کلیسای کاتولیک و یکی از مراجع شیعیان به عنوان دو چهره تاثیرگذار جهان برگزار می شود.

دیدار تاریخی پاپ فرانسیس و آیت الله العظمی سیستانی

این دیدار که قرار بود بدون پوشش رسانه ای خاصی برگزار شود، در حدود یک ساعت به طول انجامید.

دفتر آیت الله العظمی سیستانی، پس از پایان این دیدار بیانیه ای درباره آن صادر کرد.

در متن این بیانیه آمده است: در این دیدار درباره چالش های بزرگی که بشریت در این دوران با آن روبروست و نقش ایمان به خداوند سبحانه و تعالی و پایبندی به ارزش های والای اخلاقی برای غلبه بر آنها گفتگو و تبادل نظر شد.

آیت الله العظمی سیستانی در این دیدار در مورد بی عدالتی، ستم، فقر، آزار دینی و فکری، سرکوب آزادهای اساسی و فقدان عدالت اجتماعی که کشورهای مختلف از آن رنج می برند به ویژه جنگ ها و اقدامات خشونت بار، محاصره اقتصادی، آوارگی و دیگر مواردی که ملت های منطقه ما به ویژه ملت فلسطین در اراضی اشغالی با آن دست و پنجه نرم می کنند، صحبت کردند.

معظم له در ادامه به نقشی اشاره کردند که رهبران بزرگ مذهبی و معنوی باید برای جلوگیری از فجایع ایفا کنند و یادآور شدند که از آنها امید می رود که طرف های مربوطه- بویژه قدرت های بزرگ- را نسبت به غلبه دادن جانب عقل و حکمت و کنار گذاشتن زبان جنگ، و پرهیز از گسترش منافع شخصی به ضرر حقوق ملت ها در زمینه زندگی کریمانه و آزادانه ترغیب کنند و همچنین بر اهمیت دو چندان کردن تلاش ها برای تقویت ارزش های همبستگی، همزیستی مسالمت آمیز و همبستگی انسانی در همه جوامع برپایه رعایت حقوق و احترام متقابل بین پیروان ادیان و گرایش های فکری مختلف تاکید کردند.

ایشان همچنین به جایگاه عراق و تاریخ باشکوه آن و خصائل نیکوی طیف های مختلف آن اشاره نموده و ابراز امیدواری کردند که در مدتی نه چندان دور مصیبت کنونی را پشت سر بگذارند و بر اهتمام خود مبنی بر اینکه شهروندان مسیحی مانند سایر عراقی ها در امنیت و صلح زندگی کنند و از حقوق کامل خود براساس قانون اساسی برخوردار باشند، تاکید کردند.

معظم له همچنین به نقش مرجعیت شیعه در حمایت از آنها و سایر کسانی اشاره کردند که در حوادث سال های گذشته مورد ظلم و آزار و اذیت واقع شدند بویژه در مدتی که سنی های تندرو مناطق وسیعی از چند استان عراق را اشغال کردند و در آنها اقدامات جنایت کارانه شرم آوری را مرتکب شدند.

ایشان در پایان برای پاپ و پیروان کلیسای کاتولیک و همه بشریت دعای خیر و سعادت نموده و از پاپ به خاطر تحمل سختی ها به دلیلی سفر به شهر مقدس نجف قدردانی کردند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا