Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آسیااخبارجهانجهان اسلامعربستان سعودی

سازمان ملل از عربستان خواست سه جوان شیعه را آزاد کند

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از عربستان خواستند سه جوان شیعه را که در سن زیر 18 سال به دلیل شرکت در اعتراضات به زندان انداخته است، آزاد کند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ این سه جوان وقتی که زیر هجده سال داشتند به دلیل مشارکت در تظاهرات شرق عربستان سعودی بازداشت شدند و احکام اعدام علیه آن‌ها صادر شد که بعدا تحت فشار نهاد‌های حقوق بشری عربستان حکم آن‌ها را به ۱۰ سال حبس تقلیل داد، اما گزارش‌های رسیده است آن‌ها تحت شکنجه قرار دارند.

سازمان ملل از عربستان خواست سه جوان شیعه را آزاد کند

«علی النمر» برادر زاده «نمرالنمر» روحانی برجسته شیعی است که در سال ۲۰۱۶ توسط رژیم آل سعود اعدام شد. علی النمر در فوریه ۲۰۲۰ زمانی که هفده ساله بود به دلیل مشارکت در اعتراضات منطقه الشرقیه عربستان بازداشت شد. او یکی از سه جوان شیعه‌ای است که دادگاه‌های عربستان سعودی احکام اعدام با گردن زدن را برای آن‌ها صادر کردند.

کارشناسان حقوقی سازمان ملل در بیانیه‌ای خواستار رفع اتهام‌ها از این سه جوان شیعی شدند و گفتند: ما بار دیگر از مقامات عربستان سعودی می‌خواهیم علی النمر، داود المرهون و عبدالله الزاهر را آزاد کنند تا بر اساس قوانین و معیار‌های بین المللی بی معطلی آن‌ها را از نو محاکمه کنند.

این کارشناسان از جمله «اگنس کالامار» محقق سازمان ملل در مورد قتل‌های غیرقانونی و اعدام‌های فوری و خودسرانه افزودند: ما همچنان ادعا‌هایی درباره شکنجه و بدرفتاری برای اعتراف گیری دریافت می‌کنیم و اینکه مجازات اعدام برای جرایمی انجام می‌شود که مطابق با قانون بین المللی به سطح خطرناک‌ترین جرایم نمی‌رسد.

«میشل باشلت» کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز جمعه گذشته با بیان اینکه مقامات عربستان سعودی خیلی‌ها را غیرقانونی در حبس نگاه داشته است، گفت که ریاض از آزادی بیان و حق اجتماعات مسالمت آمیز حمایت کند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا