آسیااخبارجهانجهان اسلام

حبس طولانی مسلمانان اویغور با اتهامات عجیب

دیده‌ بان حقوق بشر اعلام کرد که چین پیگرد قانونی اقلیت مسلمان اویغور در ایالت سین کیانگ را افزایش داده است.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ دیده بان حقوق بشر ادامه داد: دستگاه قضایی این کشور در قبال اتهامات ناروشنی همچون «آغاز دعوا» یا «فرستادن هدیه برای اقوام خارج از کشور» برای اویغورها احکام زندان طولانی‌تری صادر می‌کند.

حبس طولانی مسلمانان اویغور با اتهامات عجیب

به گفته این سازمان حقوق بشری، بیش از ۲۵۰ هزار نفر از سال ۲۰۱۶ میلادی در ایالت سین کیانگ به طور رسمی محکوم و زندانی شده‌اند و با وجود سعی دولت بر دادن وجهه قانونی به این حبس‌ها، بسیاری از زندانیان افراد عادی هستند که تنها به دلیل داشتن یک زندگی عادی و عمل به دین و آیین خود محکوم شده ‌اند.

اسناد دیده ‌بان حقوق بشر حاکی از آن است که در پی سرکوب اویغورها و سایر اقلیت‌های مسلمان، احكام كیفری صادر شده در ایالت سین کیانگ بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

این سازمان با استناد به داده‌های دولتی اعلام کرد که دادگاه‌های سین کیانگ در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر را محکوم کرده‌اند؛ این در حالی است که یک سال پیش از آن شمار محکومین در این دادگاه‌ها کمتر از ۴۰ هزار نفر بوده است.

در گزارش دیده‌ بان حقوق بشر آمده است که پلیس، دادستان‌ها و دادگاه‌ها در این ایالت تحت فشار هستند تا مجازات‌های شدیدتری را در سریع‌ترین زمان به نام مبارزه با تروریسم برای متهمان تعیین کنند؛ اقدامی که باعث شده بسیاری از افراد بدون آنکه واقعا جرمی مرتکب شده باشند، زندانی شوند.

بر این اساس حتی علیه افراد، صرفا به دلیل گفتن آنکه چه چیزی حلال و چه چیزی حرام است یا فرستادن هدیه برای اقوامشان در ترکیه، مجازات زندان تعیین شده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند دست‌کم یک میلیون نفر از جمعیت اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان چین، در اردوگاه‌هایی در شمال غرب این کشور زندانی شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا