آسیااخبارایرانجهانجهان اسلامفرهنگ و هنر

سرشناس ترین آیینه کار حرم های اهل بیت علیه السلام درگذشت

محمد‌رضا نوید، استاد آیینه‌کار حرم‌های اهل بیت علیهم السلام در سن ۸۰ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ مرحوم نوید در سال ۱۳۱۹ در محله امامزاده یحیی در جنوب شهر تهران پایتخت ایران، متولد شد.

سرشناس ترین آیینه کار حرم های اهل بیت علیه السلام درگذشت

پدر و دایی‌های مرحوم نوید، گچ‌بر و آینه‌کار بودند و او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، آموزش این هنر را نزد دایی خود، عبدالکریم نوید تهرانی، آغاز کرد و پس از آموزش این هنر نزد اساتید مطرح به آینه‌کاری بناهای مختلف ایران مشغول گشت.

علاقه استاد نوید به بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم علیه السلام باعث شد تا کلیه آینه کاری های این آستان مقدس را که شامل اماکن متبرکی همچون حرم امامزاده طاهر علیه السلام، امامزاده حمزه علیه السلام، مقبره آیت الله کاشانی، مقبره حاج اسماعیل رضایی و رواق ابوالفتوح رازی در این بارگاه ملکوتی است، به دست هنرمندش صورت پذیرد که وی آن را از افتخارات دوران فعالیت هنری خود می دانست.

او این کار را در سبک‌های حاشیه‌سازی، مقرنس سازی، گره‌کشی، رسمی‌بندی و خطوط قرآنی انجام داده است.

همچنین آینه کاری بناهای مذهبی دیگری همچون حرم امام‌حسین علیه السلام در عراق، حرم حضرت رقیه سلام الله علیها در سوریه، حرم بی بی شهربانو سلام الله علیها در شهر ری، امامزاده حسن در تهران نیز از دیگر کارهای این استاد بود.

از معروف‌ترین کارهای او در بناهای تاریخی نیز می‌توان به آینه‌کاری تالار شمس‌العماره و برلیان در کاخ گلستان، تالار جهان‌نما در کاخ نیاوران، هتل شاه عباس صفوی در اصفهان و پروژه‌های متعدد آینه کاری در خارج از کشور اشاره کرد.

آینه کاری لابی هتل اکسیدور در امارات متحده عربی، رستوران هتل «کران پلاز» در کویت و رستوران دالاهو در آلمان را نام برد.

وی همچنین نمونه‌ای از هنر آینه‌کاری خود شامل تابلوها و گلدان‌ها و جام‌های آینه‌کاری شده را در سال ۱۹۹۴ در نمایشگاه اسپانیا و در سال ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ در نمایشگاه مالزی به نمایش گذاشت.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا