آسیااخبارجهانجهان اسلامعتبات و اماکن مقدسه

دیوان عالی هند دادخواست ادعای مالکیت زمین مسجد را رد کرد

دیوان عالی الله آباد در اوتارپرادش هندوستان، دادخواست دو نهاد مستقر در دهلی که ادعای مالکیت زمین مسجد دانی‌پور در آیودیا را داشتند رد کرد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ این دو نهاد خواستار تصاحب زمینی بودند که دولت اوتار پرادش برای پروژه ساخت مسجد و بیمارستان اختصاص داده است.

دیوان عالی هند دادخواست ادعای مالکیت زمین مسجد را رد کرد

با این حال دادگستری در لکهنو به دادخواست دهندگان این آزادی را داده که یک دادخواست تازه ارائه دهند.

دادگاه اعلام کرده که با توجه به موارد گفته شده، دادخواست کتبی به دلیل پس گرفته شدن با آزادی فوق الذکر رد می شود.

دولت ایالتی از طریق مشاوره با این ادعا مخالفت کرده بود که می‌گوید نقشه اختصاص یافته برای مسجد با آنچه در دادخواست ذکر شده متفاوت است. به نقل از یک مقام مربوطه، پیمانماری که به ساخت مسجد و بیمارستان متعهد شده نیز همین نظر را دارد.

در این دادخواست، رنی بالوجا و راما رانی پنجابی، دو فرد مدعی خواستار ممانعت مقامات از انتقال زمین به هیئت اوقاف مسلمانان تا زمان حل و فصل اختلافات شدند.

از طرفی اطهر حسین، یکی از فعالان مسلمان بانفوذ این منطقه بیانیه‌ای صادر کرده و گفته که در مورد زمین مسجد دانی‌پور هیچ اختلافی وجود ندارد.

گفتنی است پروژه ساخت این مسجد که به جای مسجد بابری در آیودیا ساخته می‌شود، طی مراسمی با خواندن سرود ملی و کاشت نهال درختان مختلف در این قطعه رسما در روز جمهوری هند آغاز شد.

این پروژه سه بخش خواهد داشت: مسجد بر اساس طراحی مدرن و صفحه خورشیدی بر روی پشت بام. یک بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی و آشپزخانه محلی چندکاره و یک مرکز تحقیقات فرهنگی اسلامی، متشکل از کتابخانه، موزه زیرزمینی و خانه انتشارات.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا