آسیااخبارجهانجهان اسلامیمن

سرکرده القاعده در یمن بازداشت شد

سازمان ملل متحد از بازداشت سرکرده شاخه سازمان تروریستی القاعده در یمن و همچنین هلاکت معاون وی خبر داد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان) به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد “خالد باطرفی” سرکرده تروریست‌های القاعده در یمن، طی عملیاتی در ماه اکتبر در شهر “الغیضه” واقع در استان “المهره” بازداشت شده است.

سرکرده القاعده در یمن بازداشت شد

در این گزارش آمده: “سعد عاطف العولقی” معاون او نیز در جریان همان عملیات ماه اکتبر در استان المهره، کشته شده است.

در گزارش سازمان ملل ذکر شده که باطرفی، ملقب به “ابو مقداد الکندی” از آن زمان، چندین ماه است که در بازداشت به سر می ‌برد.

به گفته شبکه این اولین بار است که خبر بازداشت باطرفی از سوی یک سازمان رسمی تایید شده، اما سازمان ملل جزئیات بیشتری درباره عملیات مذکور، نحوه بازداشت یا محل اختفای باطرفی ارائه نکرد.

این گزارش سازمان ملل با محوریت تهدیدهای تروریسی سنی های تندرو، در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گرفته و در آن هشدار داده شده که با کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای مرتبط با همه‌گیروی کووید۱۹ در کشورهای مختلف، احتمال افزایش عملیات‌های تروریستی داعش نیز وجود دارد.

خالد باطرفی در اوایل سال ۲۰۲۰ و بعد از هلاکت “قاسم الریمی” سرکرده پیشین القاعده در یمن طی یک عملیات هوایی، به رهبری این گروه تروریستی انتخاب شد.

وی که از یک خانواده یمنی است، در ریاض پایتخت عربستان سعودی متولد شده و پیش از وقوع حادثه یازدهم سپتامبر، در پایگاه القاعده در افغانستان آموزش دیده بود.

باطرفی سپس به شاخه این سازمان تروریستی در یمن پیوست و طبق گزارش سازمان ملل، به عملیات‌های تروریستی آنها در کشورهای خارجی کمک کرده بود.

کشورهای ائتلاف سعودی، از زمان آغاز حمله به کشور یمن تاکنون، علاوه بر حمایت از القاعده و داعش با پول، سلاح، پشتیبانی لجستیک، مراقبت‌های پزشکی و تسهیل در حرکت آن، پوشش هوایی نیز برای فعالیت‌های تروریستی آنها فراهم کردند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا