آسیااخبارجهانجهان اسلامعربستان سعودیفرهنگ و هنر

راه اندازی اولین دایره المعارف بین المللی معماری مساجد جهان در مناطق شیعه نشین عربستان

اولین دایره المعارف بین المللی معماری مساجد جهان در سه بخش، مسجد مدیا، اسفار و منابر در منطقه شرقیه عربستان راه اندازی شد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان) به نقل از روزنامه سبق؛ شاهزاده “سعود بن نایف بن عبدالعزیز” حاکم منطقه شیعه نشین شرقیه در عربستان سعودی، اولین دایره المعارف بین المللی معماری مساجد جهان را راه اندازی کرد.

راه اندازی اولین دایره المعارف بین المللی معماری مساجد جهان در مناطق شیعه نشین عربستان

گفتنی است، دایره المعارف بین المللی معماری مساجد با حضور “عبدالله فوزان” بنیانگذار جایزه “عبداللطیف فوزان” برای معماری مساجد و رئیس کمیته اجرایی جایزه “عبداللطیف فوزان” و “مشاری النعیم” دبیرکل جایزه “عبداللطیف فوزان” راه اندازی شد.

وی ضمن تمجید از این دایره المعارف گفت: این اقدام تصویر ذهنی مثبتی درباره مساجد ایجاد می کند و مرجع مهمی برای همه علاقه مندان به طراحی و معماری در جهان خواهد بود.

بنابراین گزارش، دایره المعارف بین المللی معماری مساجد از سه بخش تشکیل شده که شامل «ماسک میدیا»، «اسفار» و «منابر» است.

در بخش اول با عنوان «ماسک مدیا» (مسجد مدیا) به معماری مساجد در تمام جهان پرداخته شده و اطلاعات مربوط به طراحی و ساخت آن را با تصاویر ارائه می دهد.

بخش دوم با نام اسفار به معنی سفرها شامل استفاده از کتاب ها، منابع و مطالب شنیداری و دیداری از معماری مساجد است.

بخش سوم با نام «منابر» به سخنان معماران، محققان و کارفرمایان معماری مساجد اختصاص دارد.

مسابقه جایزه عبدالطیف فوزان برای معماری مساجد در سال 2011 میلادی برگزار شد که این جایزه به معماری مساجد در جهان اختصاص داشت و بهترین معماری های مساجد در این مسابقه اعلام و جایزه به مسئولان آنان تعلق می گرفت.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا