اخباراروپاجهان

تاثیر ممنوعیت ذبح حلال در اتحادیه اروپا بر روی مسلمانان آلمان

ممنوعیت ذبح حلال توسط دیوان عالی اتحادیه اروپا باعث شده که نگرانی‌هایی در میان جامعه مسلمان آلمان، دومین کشور پرمسلمان در اروپای غربی به وجود بیاید.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ درحالی که چند هفته پیش دیوان عالی اتحادیه اروپا حکم داد تا کشورهای عضو می‌ توانند ذبح حلال و کوشر (مشروع برای یهودیان) را ممنوع کنند، اکنون مسلمانان آلمان نگران هستند که این قانون به کشورشان نفوذ کند.

تاثیر ممنوعیت ذبح حلال در اتحادیه اروپا بر روی مسلمانان آلمان

این پرونده به بالاترین دادگاه اتحادیه رسید زیرا بلژیک (ناحیه فلاندر) علیرغم اعتراض هر دو جامعه مذهبی قانونی را تصویب کرده بود که، این نوع ذبح آیینی را ممنوع اعلام کرد.

به گفته فعالان این نقض قابل توجه حقوق مذهبی پیروان متعهد مذهبی و این حکم ممکن است بیش از گذشته بر مسلمانان ساکن آلمان تأثیر بگذارد.

ممنوعیت ذبح کوشر برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۳۰ به عنوان بخشی از آزار و اذیت اقلیت یهودی به شکل قانون تصویب شد؛ این امر زندگی یهودیان را برای کسانی متعهد دشوار کرد و یهودیان را مجبور ساخت از دین‌شان دست بکشند.

به نظر می ‌رسد قانون جدید در راستای همین امر در جوامع مسلمان باشد. البته این قانون از اولین قوانینی بود که پس از پایان جنگ جهانی دوم لغو شد و تا اواخر دهه ۱۹۹۰ موضوع با وجود جامعه رو به رشد مسلمانان کم و بیش بدون بحث بود.

جامعه ‌ای که اعضای آن به طور فزاینده ای درصدد ذبح گوشت حلال و فروش آن در مغازه های خود بودند.

حقی که در غیر این صورت در دهه‌های اول مهاجرت امکان پذیر نبود، زیرا باز کردن مغازه برای مهاجران جدید مجاز نبود. در همان زمان کسانی که خود را حامیان حقوق حیوانات معرفی می کردند نیز به این موضوع علاقه‌مند بودند، اما از ترس یهودیان حرفی زده نمی‌شد.

به گفته فعالان حقوق بشری، تصمیم جدید تغییر زیادی در قوانین آلمان نخواهد داشت، اما منجر به افزایش سوظن‌هایی می ‌شود که عالی‌ترین مقامات اتحادیه اروپا قوانین مذهبی و زندگی را حتی از حقوق حیوانات نیز کمتر اهمیت می‌دهند. این امر ممکن است در جنبه‌های دیگر به زندگی مسلمانان در اروپا فشار بیاورد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا