اخبارایرانجهان اسلامعتبات و اماکن مقدسه

سالروز شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها تسلیت باد

امروز، دهم ماه ربیع الثانی برابر است با سالروز شهادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ حضرت فاطمه بنت موسی بن جعفر ملقب به فاطمه معصومه از امام‌ زادگان مشهور و معروف محسوب می‌شود. مادر آن حضرت نجمه (سلام ‌الله‌ علیها) و برادرش امام رضا (علیه ‌السلام) بود.

سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

در سال ۲۰۱ (هـ. ق) وقتی مأمون عباسی حضرت امام رضا (علیه‌ السلام) را به عنوان ولیعهد خود تعیین نمود، به دعوت آن حضرت برای دیدار برادر عازم خراسان شد و در راه بیمار شد و در دهم ماه ربیع الثانی، در سن 28 سالگی، در شهر قم درگذشت و به خاک سپرده شد.

برخی علت درگذشت ایشان را مسمومیت و برخی غم و اندوه ناشی از کشته شدن برادران و برادرزادگان خویش در ساوه توسط ماموران عباسی دانسته ‌اند.

در همین راستا جعفر مرتضی عاملی، پژوهشگر سرشناس شیعه، نوشت: «حضرت معصومه در راس یک قافله ۲۲ نفری متشکل از علویان و برادران امام رضا (علیه‌ السّلام) برای دیدار با آن امام همام رهسپار ایران گردید». البته برخی از پژوهشگران تعداد افراد این کاروان را حدود ۴۰۰ نفر نوشته ‌اند و قائلند ۲۳ نفر از آنان در ساوه کشته شدند.

حضرت فاطمه معصومه (سلام ‌الله‌ علیها) دارای شخصیتی رفیع و والا مقام است؛ بطوری‌ که ائمه طاهرین (علیهم ‌السّلام) از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده ‌اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه (علیهم‌ السّلام) آمده و از مقام والای او سخن گفته ‌اند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا