آسیااخبارجهانجهان اسلام

امید به بازسازی مسجد فاتح پوری در هند

مسجد فاتح پوری متعلق به قرن ۱۷ واقع در انتهای غربی قدیمی ‌ترین خیابان دهلی در هند، با وضعیت نابسامانی روبرو شده و نیاز فوری به بازسازی دارد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان) به نقل از خبرگزاری های محلی؛ در همین راستا مقامات ارشد دولتی در دهلی که از وضعیت این مسجد تاریخی آگاه هستند، وعده داده‌اند که هفته آینده جلسه ‌ای از بانیان تشکیل داده و روش‌ های حفاظت سازه‌ای و طرق مختلف برای تامین هزینه برای مرمت این مسجد را مورد بررسی قرار دهند.

مسجد فاتح پوری در هند

یک مقام دولتی در این راستا گفت: دبیر ویژه هنر، فرهنگ و زبان در جلسه ای شرکت کرد که ماه گذشته توسط “عمران حسین” وزیر مواد غذایی و ملزومات دهلی برگزار شد.

در این جلسه پیشنهادی برای ایجاد یک مجموعه از طرف اداره درآمد برای انجام بازسازی املاک میراث فرهنگی تحت نظر هیات اوقاف دهلی وقف دهلی ارائه شد. این پیشنهاد می تواند احیا شود و بودجه ای برای مسجد فاتح پوری در دسترس قرار گیرد.

گفتنی است ۱۶ نوامبر در گزارشی که یک روزنامه محلی با نام مورنینگ استاندارد منتشر کرده بود اعلام گردید که مسجد فاتح پوری، که توسط فاتح پوری بیگم همسر شاه مغول در سال ۱۶۵۰ ساخته شد، با خسارات عمده‌ای مواجه شده است.

در همین راستا “مکرم احمد” امام جماعت مسجد فاتح پوری با ابراز نگرانی از وضعیت مسجد، از مقامات درخواست کرده بود که هرچه سریعتر اقدام به مرمت و بازسازی آن کنند.

احمد ابراز امیدواری کرد که پس از پایان بحران کرونا مقامات به این وضعیت رسیدگی کنند.

مقامات هندی یک سال پیش در رابطه با مرمت و بازسازی این مسجد تاریخی وعده هایی داده بودند که به آن ها عمل نشد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا