آسیااخبارجهان

مانع‌تراشی چین برای سفر حج با اعلام ۴۲ شرط جدید

دولت چین قوانین و شروط تازه‌ای را برای داوطلبان سفر حج وضع کرده است که انجام این فریضه اسلامی را برای اقلیت مسلمان این کشور دشوارتر می‌کند.
به گزارش شیعه ویوز به نقل از مطبوعات چین، بر اساس مقررات جدید، اکنون شهروندان چینی فقط از طریق سازمانی موسوم به «انجمن اسلامی چین» می‌توانند برای حج، ثبت‌نام و اقدام کنند.
در عین حال، شهروندان باید با پیروی از قوانین سختگیرانه چین نسبت به آنچه دولت این کشور «افراط‌گرایی دینی» می‌خواند، ابراز انزجار کنند.
بر اساس نوشته روزنامه دولتی «گلوبال تایمز»، هیچ سازمان یا فرد دیگری به جز انجمن اسلامی چین حق ندارد تدارکات سفر حج را انجام دهد و شهروندان چینی متقاضی حج باید شرایطی را که دولت تعیین کرده، داشته باشند. این قوانین جدید از اول دسامبر (۱۱ آذر)، لازم‌الاجرا خواهد شد.
براساس این گزارش، از ادارات دولتی مربوطه خواسته شده است تا فعالیت‌هایی که با حج مرتبط بوده و غیر قانونی قلمداد می شوند را متوقف کنند.
پیش از این هر ساله ۱۰ هزار شهروند چینی به حج می‌رفتند.
اکنون اما طبق قانون جدید، مسلمانان چین تنها از طریق انجمن اسلامی چین می‌توانند به زیارت حج بروند که بیشتر اعضای این انجمن، عضو حزب کمونیست چین هستند
به گفته فعالان، دولت چین از طریق این انجمن، نظارت كاملی بر شهروندان مسلمان چینی خواهد داشت و با پیگیری فعالیت‌های آنها می‌تواند آنها را به بهانه‌های مختلف به قانون‌شکنی متهم کند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا