اخبارجهان اسلامعراق

موافقت عراق با ورود ۴ هزار زائر ایرانی

دبیرخانه هیئت دولت عراق بخشنامه جدیدی در خصوص ورود زائران اربعین حسینی صادر کرده و با ورود ۴ هزار زائر ایرانی موافقت نموده است.
به گزارش خبرگزاری ها، متن بخشنامه به شرح زیر است:
بنا به توصیه نخست وزیر و رئیس کمیته عالی بهداشت و سلامت ملّی عراق، این کمیته بهداشتی مصوبه جدیدی را در خصوص ورود زائران به عراق به مناسبت زیارت اربعین حسینی صادر کرده است:
۱- فرودگاه های بین المللی بغداد و نجف اشرف تنها به ورود زائران اختصاص یابد.
۲- روادید به صورت مستقیم از سوی هیئت های دیپلماتیک در خارج از کشور صادر شود و اقامت در عراق تا تاریخ ۱۰ اکتبر می باشد.
۳- از هر کشور حد اکثر ۱۵۰۰ زائر می تواند وارد عراق شوند که باید از طریق شرکت های گردشگری مورد اعتماد انجام گیرد و مسئولیت خروج آنها از کشور نیز به عهده این شرکت هاست.
۴- موافقت با ورود ۲۵۰ موکب ایرانی به داخل کشور عراق، به شرط اینکه شمار زائران از هر موکب بیش از ۱۰ نفر نباشد و تنها از گذرگاه مرزی زرباطیه (مهران) وارد شوند. همچنین ۱۵۰۰ زائر می توانند به صورت هوایی از فرودگاه های فوق الذکر وارد عراق شوند.
۵- باید مراکزی برای صدور اقامت و روادید در گذرگاه مرزی زرباطیه برقرار شود تا در موارد اضطراری مشکلات را برطرف کرده و تمامی اقدامات لازم را انجام دهند.
۶- روادید برای کسانی صادر می شود که دارای گذرنامه معتبر باشند.
۷- افزایش شمار سیستم ها در مراکز اقامت و گذرنامه در گذرگاه زرباطیه (مهران) و فرودگاه های بغداد و نجف اشرف.
۸- زائران باید در مراکز اقامت و گذرنامه آزمایش “PCR” ارائه دهند و مطئمن شوند که نتیجه آزمایش منفی است. حتماً آزمایش ۷۲ ساعت قبل از ورود به فرودگاه های عراقی انجام گیرد.
۹- فرماندهی عملیات مشترک مسئولیت استقرار نیرو های نظامی لازم در گذرگاه مرزی زرباطیه (مهران) را به عهده می گیرد.
در همین حال ستاد ملی کرونا در ایران که تصمیم گیری نهایی در اینگونه مسائل را برعهده دارد، هنوز مجوز زیارت اربعین حسینی را صادر نکرده است و بر اساس گفته‌های مسئولان بعید است چنین مجوزی صادر شود.
حتی دبیر ستاد اربعین ایران گفته بود که اگر عراق هم زائر بپذیرد، ستاد مبارزه با کرونا اجازه اعزام نخواهد داد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا