اخبارافغانستانجهان

عفو بین‌الملل: تلاش‌ها برای پاسخگو نگهداشتن طالبان ضعیف است

سازمان عفو بین‌الملل خواستار رویکرد همآهنگ جامعه بین‌المللی برای رسیدگی فوری به «سیستم نهادینه شده تبعیض و بی‌احترامی به کرامت انسانی زنان و دختران» در افغانستان شده است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از گزارش اخیر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، استقبال کرده، اما از شورای حقوق بشر این سازمان خواسته است که برای کشاندن طالبان به پاسخگویی اقدامات فوری انجام بدهد.

این سازمان به ضرورت «رویکرد همآهنگ جامعه بین‌المللی برای رسیدگی فوری به سیستم نهادیه شده تبعیض، تفکیک، بی‌احترامی به کرامت انسانی و طرد زنان و دختران از سوی طالبان» تاکید کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در این بیانییه از قتل‌های فراقانونی،‌ شکنجه، تنبیه بدنی در ملاء عام، بازداشت‌های خودسرانه و غیرقانونی، ناپدید شدن اجباری، و سرکوب کارشناسان، روزنامه نگاران و فعالان حقوق به عنوان موارد نقض فاحش حقوق بشر از سوی طالبان نامبرده است.

این سازمان همچنین گفته است که حملات گروه سنی های تندروی داعش بر هزاره‌ها و شیعیان نیز ادامه یافته است.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است که محرومت دو میلیون دختر از تحصل و ناپدید شدن، بازداشت و شکنجه ده‌ها زن معترض، زنان و دختران را با مشکلات جدی سلامت روانی دچار ساخته است، علاوه بر این، زنان از لحاظ اقتصادی نیز ناتوان شده اند.

سازمان عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرده است که هیچ مکانیسم بین‌المللی برای جمع آوری و حفظ شواهد نقض جدی حقوق بشر در افغانستان برای پیگیری جرایم مطابق قوانین بین‌المللی وجود ندارد.

در بخشی از این بیانیه هم چنین آمده است: «ما از شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهیم که در جلسه بعدی با صدور قطعنامه‌ای چنین نهادی را در مورد افغانستان تشکیل دهد.»

به تازگی گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای افغانستان با ارائه گزارش یک ساله وضعیت حقوق بشر در افغانستان گفته است که تبعیض سیستماتیک و بی‌احترامی به حقوق بشری زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان نهادینه شده است.

براساس این گزارش، نقض و انکار حقوق زنان توسط طالبان از طریق دست کم ۵۲ فرمان و سیاست‌هایی که حقوق زنان را از حقوق اساسی شان محروم می‌کند، نهادینه شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان هم با انتشار پیامی در شبکه ایکس، گزارش اخیر گزارشگر ویژه ملل متحد را «تخریب اذهان عامه» عنوان کرده است.

او در بخشی از این پیام نگاشته است: «بعضی از اعضای سازمان ملل متحد به خصوص ریچارد بنت، در تلاش تخریب اذهان در آستانه نشست دوحه می‌باشند.»

مجاهد با ستایش از موقف حمایتی برخی از کشور‌ها از طالبان، خواستار تعامل مثبت و سازنده با اداره این گروه شده است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا