اخبارجهان

همزمان با اولین روز جهانی بازی، آمار تازه یونیسف: میلیون‌ها کودک خردسال با خشونت والدین تربیت می‌شوند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) شامگاه دوشنبه ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) همزمان با اولین روز جهانی بازی اعلام کرد که نزدیک به ۴۰۰ میلیون کودک زیر پنج سال – معادل تقریبا ۶۰ درصد از آن گروه سنی در سراسر جهان – برخورد انضباطی فیزیکی یا روحی خشونت‌آمیز مثل کتک خوردن یا توهین شنیدن را در خانه تجربه می‌کنند.

برآوردهای تازه یونیسف منعکس‌کننده داده‌های به دست آمده از ۱۰۰ کشور جهان است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۳ میلادی جمع‌آوری شده و انواع ‌«تنبیه‌های بدنی» و «پرخاشگری روحی و روانی» را در برمی‌گیرد.

مصداق‌های آزار روانی از نظر یونیسف می‌تواند شامل فریاد زدن بر سر کودک یا «احمق» یا «تنبل» خواندن او باشد.

آزار فیزیکی نیز مواردی همچون تکان دادن، ضربه زدن یا کتک زدن کودک، یا هر اقدامی که منجر به ایجاد درد یا ناراحتی فیزیکی بدون ایجاد جراحت باشد، را شامل می‌شود.

یونیسف به عنوان آژانس زیرمجموعه سازمان ملل متحد آورده است که از این جمعیت نزدیک به ۴۰۰ میلیون کودک خردسال، حدود ۳۳۰ میلیون نفر از آنها تنبیه بدنی را تجربه می‌کنند.

بیش از ۲۵ درصد (از هر چهار نفر یک نفر) از مادران یا سایر اولیای بزرگسالان معتقدند که تنبیه بدنی برای تربیت صحیح فرزندانشان ضروری است.

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف در بیانیه‌ای گفت: «وقتی کودکان در خانه مورد آزار جسمی یا کلامی قرار می‌گیرند، یا وقتی از مراقبت اجتماعی و عاطفی از جانب عزیزانشان محروم می‌شوند، این موضوع می‌تواند احساس ارزشمندی و رشد آن‌ها را تضعیف کند.»

بر اساس داده‌های به دست آمده از ۸۵ کشور جهان، نیمی از کودکان چهار ساله این امکان برایشان فراهم نیست که با فردی که در خانه از آن‌ها مراقبت می‌کند، بازی کند و از هر هشت کودک زیر پنج سال، یک نفر اصلا اسباب بازی ندارد.

در آموزه های دینی، برای تربیت کودکان باید توان شناختی، عاطفی و انگیزشی آنان را در نظر گرفت و از زیاده روی، خشونت و سخت گیری پرهیز نمود، زیرا هدف از تربیت، برانگیختن شوق و رغبت کودکان به فراگیری فضایل اخلاقی و نه صرفا انتقال مفاهیم بدون فهم و درک آن‌ها می‌باشد.

بر اساس آموزه‌های اسلامی، کودکان و نوجوانان می‌بایست در شادی و خوشحالی رشد کنند، و بایستی افرادی نیرومند و با اعتماد به نفس تربیت شوند و بتوانند همه توانایی‌های خود را شکوفا سازند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا