آسیااخبارجهانعراق

رئیس‌جمهور عراق قانون تعطیلات رسمی را تأیید و امضا کرد

عبداللطیف جمال رشید رئیس جمهور عراق روز سه شنبه قانون تعطیلات رسمی جمهوری عراق را تصویب و امضا کرد.

روز چهارشنبه، ۲۲ می، پارلمان عراق به قانون پیشنهادی در مورد تعطیلات رسمی در این کشور از جمله تعطیلات «عید غدیر» رأی مثبت داد.

روز یکشنبه ۲۶ می مجلس نمایندگان عراق قانون تعطیلات عمومی را برای تایید به ریاست جمهوری ارسال کرد تا به امضای رئیس جمهور عراق عبداللطیف راشد برسد.

بر ا‌ساس این مصوبه جدید پارلمان عراق، تعطیلات رسمی در عراق شامل اول محرم به عنوان آغاز سال جدید هجری قمری، دهم محرم به عنوان روز عاشورا، دوازدهم ربیع الاول به عنوان سالروز ولادت پیامبر اکرم به روایت اهل تسنن، اول تا سوم شوال به عنوان عید سعید فطر، دهم تا سیزدهم ذی الحجه به عنوان عید قربان و هجدهم ذی الحجه به عنوان عید غدیر خواهد بود.

همچنین روز‌های جمعه و شنبه هر هفته، اول ژانویه به عنوان آغاز سال جدید میلادی، ششم ژانویه به عنوان روز ارتش، شانزدهم مارس به عنوان سالروز حمله شیمیایی رژیم بعث به حلبچه، بیست و یکم مارس به عنوان عید نوروز و اول مه به عنوان روز جهانی کارگر نیز در این کشور تعطیل رسمی خواهند بود.

بنا بر این قانون، دیوان‌های وقف شیعی و سنی عراق با صدور بیانیه و ارسال آن به دفتر نخست وزیر این کشور، نخستین روز عید سعید فطر و قربان را مشخص می‌کنند و در صورت اختلاف نظر آنها در این زمینه، از نخستین روز تعیین شده از سوی یکی از دو دیوان تا آخرین روز تعیین شده از سوی دیوان دیگر، تعطیلی رسمی خواهد بود.

در همین حال اقلیت‌های مذهبی این کشور علاوه بر تعطیلات رسمی، دارای روز‌های تعطیلی ویژه خود نیز خواهند بود. به این ترتیب به طور خاص مسیحیان سه روز، یهودیان پنج روز، مندائیان صائبی شش روز و ایزدیان نیز ۱۴ روز علاوه بر تعطیلات رسمی عمومی، روز‌های تعطیل خواهند داشت.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا