آفریقااخبار

سازمان ملل: بیش از ۱.۴ میلیون نفر از سودان فرار کرده اند؛ سودان به قحطی نزدیک شده است

سازمان ملل متحد با هشدار درباره نزدیک شدن قحطی در سودان اعلام کرد بیش از یک میلیون چهارصد هزار نفر از این کشور آفریقایی فرار کرده‌اند.

سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی هشدار داد که تنها ۱۲ درصد از ۲.۷ میلیارد دلاری که برای سودان جنگ زده نیاز است، تامین شده و افزود که «قحطی در سودان در حال نزدیک شدن است».

از زمان وقوع جنگ در آوریل ۲۰۲۳ بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF)، ده‌ها هزار نفر در سودان کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند، و هم‌چنین بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر از این کشور گریخته‌اند.

ینس لرکه، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA) به خبرنگاران گفت: درخواست تامین منابع مالی برای حل مشکلات مردم سودان، به طور فاجعه آمیزی تامین نشده است.

وی در ادامه افزود: «بدون دسترسی سریع به منابع بیشتر، سازمان‌های بشردوستانه نمی‌توانند به موقع برای جلوگیری از قحطی و جلوگیری از محرومیت بیشتر اقدام کنند.»

سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه تاکید کرد: نیمی از جمعیت سودان یعنی ۲۵ میلیون نفر، به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، قحطی در حال نزدیک شدن است، بیماری‌ها در حال افزایش هستند، جنگ به سمت غیرنظامیان به ویژه در دارفور نزدیک می‌شود.

شیبل سحبانی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در سودان هم گفت: سیزده ماه جنگ در سودان، ۹ میلیون نفر را آواره کرده است که حدود ۱۷ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و بزرگترین بحران آوارگی داخلی در جهان امروز است.

وی در ادامه گفت: این درگیری تقریباً سیستم سلامتی را ویران کرده، و نزدیک به ۱۶ هزار نفر بر اثر این جنگ جان خود را از دست داده‌اند و ۳۳ هزار نفر مجروح شده‌اند.

وولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل این هفته به طور جداگانه با عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت انتقالی، و ژنرال محمد حمدان داگالو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع گفتگو کرد.

راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: او از هر دو آنها خواست که فورا و علنا برای کاهش تنش اقدام کنند.

پیش از این، ۲۷ فروردین ماه، در سالگرد شروع جنگ بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: این جنگ بیش از یک درگیری بین دو طرف متخاصم است، این جنگی است که علیه مردم سودان به راه افتاده است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا