دیدبان حقوق بشر: تحقیق از جنایات ائتلاف عربی باید توسط سازمان ملل صورت گیرد

 

دیده بان حقوق بشر نتیجه تحقیقات ائتلاف عربی را نپذیرفت.

در پی هدف قرار گرفتن یک کشتی حامل پناهجویان سودانی در «تنگه باب المندب» توسط تعدادی بالگرد که ناشناس اعلام شده اند، ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی تحقیقاتی را در این باره انجام داده که دیدیه بان حقوق بشر آن را نپذیرفت.

«سارا لی ویستون» مدیر اجرایی دیدبان حقوق بشر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، در این باره اظهار داشت: ما از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می خواهیم که در این پرونده ورود کرده و با تحقیقات بیطرفانه، نتایج تحقیقات خود را به سازمان ملل ارائه دهد.

وی سپس افزود: آنچه ما می دانیم این است که تحقیقات ائتلاف عربی پیرامون این جنایت، کافی نمی باشد، چراکه تاکنون تحقیقات این ائتلاف از جدیت کافی در رسیدگی به جنایات احتمالی خود، برخوردار نبوده است.

پیش از این ریاض برای رسیدگی به پرونده حمله به کشتی حامل پناهجویان سودانی، تیمی مشترک با حضور امارات متحده عربی، قطر، عربستان سعودی و ۱۱ کشور دیگر عضو ائتلاف عربی تشکیل داده بود.

شایان ذکر است، اوائل ماه جاری میلادی، یک فروند بالگرد ناشناس، در اقدامی غیر انسانی، یک کشتی حامل پناهجویان سومالیایی را هدف قرار داد که طی آن، بیش از 44 تن که بسیاری از آنها زنان و کودکان بودند، جان خود را از دست داده و تعداد زیادی مجروح شدند.

گفته می شود، ائتلاف عربی این حمله را به نیروهای یمنی نسبت داده و این در حالی است که آنها اعلام کرده اند که هیچ بالگردی در اختیار ندارند.

عربستان سعودی با راه اندازی ائتلافی، یمن را با هدف بازگرداندن قدرت به منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی این کشور، مورد حمله قرار داده است که این حملات وارد سال سوم خود شده اند.

در طول این حملات ده ها هزار از مردم یمن جان خود را از دست داده و یا مجروح شدهاند و بسیاری از زیر ساخت های این کشور از بین رفته است.

 

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input