عفو بین‌الملل: زکزاکی فوراً آزاد شود

 

سازمان عفو بین‌الملل اعلام كرد، نیجریه باید، روحانی شیعه شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش را فوراً از زندان آزاد کند.

«ماکمید کامارا» رئیس موقت عفو بین‌الملل در نیجریه، در اینباره گفت: «مهلت ۴۵ روزه برای آزاد کردن آنها به پایان ‌رسیده و اگر دولت از روی عمد احکام دادگاه‌های خود را رعایت نکند، این اقدام به منزلۀ اخلال‌گری آشکار و خطرناک در اجرای قانون است.» 

وی، با تأکید بر «غیرقانونی بودن» حبس زکزاکی خاطرنشان کرد: «این اقدام شاید بخشی از تلاشی گسترده برای لاپوشانی جنایت‌های هولناکی است که نیروهای امنیتی در دسامبر ۲۰۱۵ در «زاریا» مرتکب شدند.» 

دادگاه عالی فدرال در ابوجا، پایتخت نیجریه، ۱۲ آذرماه جاری، دستور آزادی بی قید و شرط زکزاکی و همسرش را صادر کرده و بازداشت آنها را غیرقانونی خوانده بود. 

این در حالی است که، سرویس امنیتی دولت نیجریه پیش‌تر ادعا کرده بود که زکزاکی را به‌منظور محافظت از وی در بازداشت نگه‌داشته است. 

موج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذرماه سال گذشته با یورش نظامیان این کشور به حسینیۀ شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد که در آن تعداد زیادی از شیعیان از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی به شهادت رسیده و تعداد زیادی نیز بازداشت شدند.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار و بازداشت های آن را محکوم کرده‌اند. 

سازمان عفو بین‌الملل اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵سال جاری، ارتش نیجریه را به کشتار شیعیان، دفن کردن آنها در گورهای جمعی و نابود کردن مستندات مرتبط با این جنایت متهم کرده بود. 

این سازمان بین‌المللی همچنین تصاویری ماهواره‌ای به گزارش خود ضمیمه کرده بود که محل گورهای جمعی شیعیان در نیجریه را نشان می‎داد.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input